ozerarkis
ozerarkis (üye)
Bursa / Amatör

Bir Sorum Var?

merhabalar
benim bir sorum olucak.manuel makinelerde arka tarafı puslu(flu), ön tarafı net nasıl çekiliyor?Benim manuel bir makinem yok dijital makine ile fotoğraflarımı çekiyorum fakat bo sorunun cevabını da öğrenmek istiyorum.Tam tersi de olabilir.yani ön tarafı flu,arka tarafı net nasıl çekiliyor merak ediyorum.bilenler lütfen bana cevap yazsınlar.teşekkürler...

Tarih: 5 Aralık 2004, 22:15 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Arka tarafı flu ön kısmı net çekmek için açıklık değerinin (f) mümkün olduğu kadar büyük tutulması gerekiyor f2 , f 2.8 gibi . Bu değer küçüldükçe ön ve arka kısım arasındaki fark gitgide azalır örneğin f8.0 (1/2.8 -- 1/8 küçüklük büyüklük bundan kaynaklanıyor) .Arka kısmı net çekmekte bundan farklı değil sadece makinayı arka kısma odaklamanız yeterli olacaktır.

Tarih: 6 Aralık 2004, 10:30 - İp: yok
soner81
soner81 (üye)
Ankara / Amatör

öncelikle netlemeyi iyi yapmalısın işin ön en önemli başlangıcı bu ve daha sonrada diyafram degerlerine önem vermelisin diyaframı oldukça düşürmelisin tabiki bulundugun ortamı göze alarak, daha sonraki aşama ise örtücü hızını iyi ayarlamak gerek örtücüyüde blundugun ortama baglı olaraktan düşürmen gerek

Tarih: 15 Aralık 2004, 13:27 - İp: yok
alito
alito (üye)
İstanbul / Amatör

Biraz da ben bir şeyler ekleyeyim.
Sorduğunuz şey alan derinliği ile ilgili.Basit bir tanımla alan derinliği fotoğrafta net olarak görünen kısmın önden arkaya uzaklığıdır.Alan derinliği ne kadar kısa olursa sorduğunuz şey o kadar gerçekleşir.Alan derinliğinin kısalığı arkadaşların dediği gibi öncelikle diyafram değerine bağlıdır.Diyafram değeri ne kadar küçükse yani diyafram ne kadar daha açıksa alan derinliği o kadar kısa olur.Bunun için dijital makinenizde diyaframı seçebilme imkanınızın olması gerekir.
Alan derinliğini etkileyen bir başka unsur konunun uzaklığıdır.Örneğin 1 m uzaktaki bir objede alan derinliğini kısaltmak kolaydır,konu uzaklaştıkça alan derinliğini kısaltmak zorlaşır.Ayni objeye 10m ötedeyken ayni diyaframda odak yaparsanız alan derinliği yani net çıkan bölüm çok daha artar.
Bir başka etken objektifin odak uzaklığıdır.Geniş açı bir objektifte alan derinliği ayni mesafedeki obje için ve ayni açıklıkta normal ve tele odak uzakllıklarına göre daha fazladır.Onun içindir ki 300 mm lik bir tele ile çektiğiniz bir konunun önü arkası çok daha flu çıkar ama 28mm de bunu sağlamak mümkün olmaz.Bu odak uzaklığında 11-16 gibi yüksek bir değer seçilirse çok yakından sonsuza kadar bir alan net görünebilir.Hani şu çok yakındaki bir çiçekten sonsuza kadar herşeyin net göründüğü fotoğraflar gibi.
Dijital analog çoğu yeni objektifte diyafram açıklıkları fazla olamıyor.Onun için en düşük diyafram değerinde zoomun teleye yakın odak uzaklıklarını kullanmanız gerekir.

Tarih: 12 Ocak 2005, 00:40 - İp: yok
  • 1