moskovali
moskovali (üye)
İstanbul / Amatör

Analogdan Bilgisayara Aktarım Mümkünmü ?

meraba arkadaşlar, aranıza yeni kazıldım. Fotoğrafçılığa da yeni başlıyorum. Analog bir makine aldım. Yalnız kafama takılan anologdan bilgisayara aktarım mümkün müdür ? pek sanmıyorum ama olsa ne güzel olur bir de fiat konusunda uygun bir kurs bileniniz var mı ?
yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 19 Mart 2011, 21:40 - İp: 81.***.**5.17
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

scanner ile bilgisayarınıza aktarabilirsiniz fotoğraflarınızı..
makinanız hayırlı olsun sağlıcakla kalın..

Tarih: 19 Mart 2011, 21:53 - İp: 88.***.**6.136
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaş doğru söylemiş, scanner ile aktarabilirsin ama bu cihazı senin almana gerek yok. Filmi banyo ettirdiğin ve bastırdığın yerde CD'ye tarama dersen onlar zaten sana bir CD ile tüm fotoğrafları verirler.

Kolay gelsin.

Tarih: 19 Mart 2011, 21:58 - İp: 217.***.**7.102
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Selamlar bu soruya 30 yıllık bir bilgisayar uzmanı olarak cevaplayayım. Maalesef aktaramazsınız. Niçin; çünki filminiz negatifdir. Diyelim scanner'ınız var ama onunda dia aparatı olması lazım. Hadi dia aparatınızda olsun, ama çektiğiniz film dia değil. Onun için yapmanız gereken fotografçıda bastırdığınız resmi scannerdan alabilirsiniz ama zaten artık fotografçılar cd ye kaydedip veriyorlar onun için siz boşuna uğraşmayın. Fotografçıdan aldığınız cd'yi kullanın.

Tarih: 20 Mart 2011, 01:11 - İp: 88.***.**1.252
moskovali
moskovali (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler arkadaşlar aydınlatıcı oldu ,galiba bana bir de dijital makine lazım

Tarih: 20 Mart 2011, 12:40 - İp: 85.***.**1.31
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

wemark arkadaşımız oldukça yanlış bir bilgi vermiş. Mevzu hiç öyle değil. Film tarayıcı aparatı olan bir tarayıcı (scanner aldığınızda) ki 200$ ile 1000$ arasında (daha yukarıya da gider) fiyatı değişir, istediğiniz filmi tarayıp bilgisayara aktarabilirsiniz. Bu tarayıcıların aparatları hem 35mm negatif film, hem 35mm dia film hatta bazılarında ise 120 roll film tarama için 3 farklı tipte olur. Bunlar tarayıcının kutusunda orjinal olarak bulunur. Ben evde Canoscan 8800F kullanıyorum ve dia, negatif her türlü taramayı yapabiliyorum. (Tarayıcı ile birlikte verilen program negatifleri pozitife dönüştürebiliyor elbette )

Ben banyo yaptırdığınız yerde taratın derken kolaylık olsun diye söyledim. Zaten baskı almak için tarıyorlar, fazladan tek yaptıkları CD'ye yazmak. Sonuçta baskı almadan önce zaten bilgisayara aktarıyorlar.

Filmler bilgisayara aktarılamasaydı aşağıdaki linkteki 1,5 milyon fotoğrafı görmek için o insanlarla buluşup kağıt baskılara bakmamız gerekirdi herhalde.

http://www.flickr.com/groups/ishootfilm/pool/

Kolay gelsin.

Tarih: 20 Mart 2011, 16:04 - İp: 217.***.**7.102
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Glorfindel arkadaş beni yanlış anlamış. Ben bilgisayara aktaramazsınız derken kasdettiğim bir evde yapmanın kalite ve görsellik düzeyi açısından kifayetsiz olduğundandır. Ama cebiniz sağlamsa verirsiniz 15.000 euro 12.000 dpi görüntü olarakta kopyalarsınız. Adresi verilen sitedeki görüntülere bakarsanız 169$ scanner'la ancak o kadar olur. Zaten kaliteli bir scanner alabilecek maddi durum varsa bir Digital SLR makina almak daha mantıklıdır herhalde.

#wemark' tarafından 21.03.2011 00:24:00 tarihinde düzenlendi.

#wemark' tarafından 21.03.2011 00:24:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2011, 00:17 - İp: 88.***.**1.252
  • 1