disagreeable
disagreeable (üye)
Malatya / Amatör

Analog Ve Lens Seçimi...

Herkese selamlar.Bir arkadaşım şuanda Amerika'da ve bana istediğim analog makineyi alacak.Dslr a alışmak için geçici olarak analog almayı planlıyorum,sonrasında da hatıra kalır.Sizce hangi marka ve nasıl bir lens seçimi yapmalıyım?(Manzara çekimi yapacağım). Yani bana genellikle üstünde bulunan (yani beraberinde satılan lensler için söylüyorum) manzara için uyumlu lens ve marka tavsiyeniz nedir 2 gün sürem var,cevap yazarsanız çok sevinirim...

Tarih: 22 Ağustos 2009, 01:24 - İp: 88.***.**6.120
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Analogda Nikon'u tavsiye ederim..iç tertibatları (ayna, perde..) başta Canon olmak üzere diğer markalara göre hem daha sağlam hem de daha uzun ömürlü oluyorlar..Mesela F serisinden F 75 yada daha ekonomik olması için F 55'i düşünebilirsiniz..Ancak bu makinelerin üretimi uzun süredir yapılmıyor ve sıfırını bulabilmeniz mümkün mü onu bilmiyorum..Manzara çekimi içinse standart zoom bir lens işinizi fevkalade görecektir..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 02:18 - İp: 88.***.**8.57
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Nasıl olsa DSLR ye geçeceğinize göre kararınızı gözden geçirmeye ne dersiniz.
Analogla geçecek zamanı dijital dünyayı öğrenmeye ayırmek daha mantıklı olmaz mı?

Tarih: 22 Ağustos 2009, 08:53 - İp: 88.***.**9.94
disagreeable
disagreeable (üye)
Malatya / Amatör

Arkadaşlar nikonda karar verdim gibi,şimdilik n 55 düşünüyorum.Kullanan veya bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Bir de 28-80 mm lens manzara çekimleri için uygun mu?

Tarih: 22 Ağustos 2009, 14:29 - İp: 85.***.**2.244
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uygundur, geniş açısı fena değil.. ayrıca portre için de uygundur...

Tarih: 22 Ağustos 2009, 15:48 - İp: 88.***.**0.255
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

diğer başlıktaki arkadaş da sizin gibi analog alıp manzara çekmeyi düşünüyor ve ben de ona dediğim gibi size de diyorum: manzara çekecekseniz ucuz bir orta format aldırın.

nikon f55'e gelince. Nikon f55 (amerikada n55) en ucuz nikonlardan biri. Ben şahsen Canon EOS, Pentax veya M42 lens girişli makinelerden birini tavsiye ederim çünkü onların lenslerini ilerde alacaçınız dijitalle de kullanabilirsiniz. Ayrıca Nikonlara eski M42'lik objektifleri takamıyorsunuz. Oysa eski Canon EOS'larda M42, Pentax K, Contax Y ve Olympus lenslerini adapter yardımıyla kullanabilirsiniz. Tabi EOS'ların EF girişli lenslerini dijital EOS'larda da kullanabileceğinizi de söylememe gerek yok heralde.

Yine de şimdiden söyleyeyim: Hangi analog makineyi alırsanız alın, filimleri yaptırıp manzara fotoğraflarını elinize aldığınızda hayal kırıklığına uğrayacaksınız

inanmazsanız google'e sorun

#Kty' tarafından 23.08.2009 15:53:02 tarihinde düzenlendi.

#Kty' tarafından 23.08.2009 15:53:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2009, 15:51 - İp: 91.***.**7.117
  • 1