liveshit
liveshit (üye)
Çanakkale / Amatör

Analog Sorunları

ben bişii sorcam..
bu fotoğraf olayına yeni başladım.. dün bitane eos300v aldım 2. el.. fakat bazen düğmeye basınca perde açılıo biraz bekliyo ondan sonra kapanıyo.. bazende normal açılıp kapanıyo hızlı bi şekilde..
bu yavaşlamanın nedeni nedir acaba..

Tarih: 25 Temmuz 2006, 22:52 - İp: 85.***.**0.118
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sorun ayarlarından sanırım...
şöyle söylüyeyim...
örneğin hangi ayardayken perde bekliyor...bunu yazarsan daha iyi anlarız...ve az ışıklı ortamdayken mi böyle sorun çıkıyor yoksa mesela açık havada da aynı sorunla karşılaştın mı... bir de hangi ayarda çekim yaptığın yazarsan... yani A da mı M de mi yoksa T de mi... belki sorunu daha iyi anlarız...

Tarih: 26 Temmuz 2006, 00:02 - İp: 217.***.**2.237
liveshit
liveshit (üye)
Çanakkale / Amatör

p deyken oluyo..
karanlık ortamda perde daha yavaş açılıp kapanıyo..
ışıklı ortamda normal hızında açılıp kapanıyo..
flaşı açtığın zaman zaten hiç bi sorun kalmıyo

Tarih: 26 Temmuz 2006, 00:47 - İp: 85.***.**0.118
yohann
yohann (üye)
Malatya / Meraklı

makinanda bi sorun yok.olması gereken bu zaten.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 03:04 - İp: 88.***.**0.230
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

selam liveshit,

yohann'nın söylediği doğru.. makina'da sorun yok...
sorun çekim tekniklerini biraz ögrenmelisin...
az ışık ortamında diyaframı çok açmalısın, yani f değerini en düşük sayıya getirmelisin...buna rağmen her zaman bu sorunu çözmüş sayılmazsın tabiki... dolaysıyla böylesi ortamlarda tek yapman gereken şey flaş kullanmak ya da bir tripod, üç ayaklı kullanman gerek... çünkü az ışıklı ortamlarda pozlanma süresi uzar... örneğin enstantane değerleri sana 1/2, ya da saniyenin daha altında değerler gösterebilir...bu durumda pozlanma uzun süreceğinde(işte senin bahsettiğin o perdenin bekleme süresi(aslında bu obtüratörün açıldıktan sonra kapanıncaya kadar bekelen süredir)...
ya aslında uzun konu ...
en baştan başlaman gerekiyor..çekim tekniklerinden ..al eline bir kitap, ya da burda da yeterince kaynak bulabilirsin...

sorun olursa sorabilirsin...

Tarih: 26 Temmuz 2006, 13:51 - İp: 217.***.**2.237
  • 1