mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Analog Slr Ve Objektif Sorunsalı

Merhaba beni dijital forumundan biliyorsunuz.Bir Canon S2 sahibiyim ve dSLR özlemi ile yanıp tutuşuyordum ama ne yazık ki hiç param olmadı dSLR alacak kadar ve dSLR kalitesinde çekimler yapmaya hep çok özendim.Bugün Photoline dergisi ile Teknofoto'nun katalogunu gördüm ve içinden Minolta'nın Dynax 40 Dynax 5 SLR sini gördüm ve neden olmasın dedim.

Dynax5 169 YTL Kdv dahil!!!

Şimdi ben gitsem bu 35 mm SLR yi alsam özel günlerimde kullansam çok güzel fotoğraflar çekemeyecek miyim,tıpkı dSLR lerdeki gibi?

Sorunsalımın ikinci kısmına gelince:

Mesela ben bu SLR yi aldım ve ucuna da bir Minolta 50mm 1.4 objektif buldum taktım.İleride bir Sony A700 alırsam kullanabilecek miyim ?Ya da ne tür lenseleri önerirsiniz ? En önemlisi de zoom lensler analog dünyasında yok mudur ?

Tarih: 17 Ekim 2007, 23:59 - İp: 144.***.**1.24
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar

Minolta Dynax5 'in Teknofotodan siparişini verdim Perşembe ya da Cuma elimde inşallah.

119ytl!

Tarih: 12 Kasım 2007, 22:16 - İp: 144.***.**0.197
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bu sorularının uzmanı "antika" dır.
benim ihbar ettiğimi söyleme ama sen bi şekilde onun dikkatini ya buraya çek
ya özeline git sor
ya mail at
yada git kapısında yat başka birsürü şey öğren..

azbuçuk bilgimle cevap verecem ama minolta için özel birşey bilmiyorum..
ama sana hemen tokatı atayımda "testi kırıldıktan sonra" bi anlamsızlığı olmasın..

SLR aldın diye harika fotoğraflar çekecek değilsin. dur hemen karalar bağlama bunu söyledim diye..
mesele Lenste dir.. ama tabi o lensin verdiği kaliteyi ışık/zaman orantısıyla filme hapsedecek body de önemli..

eğer şansın yaver giderde ilk denemelerde (ki acemiler hep şanslıdır) alan derinliği, ters ışık gibi konularda güzel kadrajlar yakalayabilirsen o makineyi koynuna alıp uyumak isteyeceksin

Tarih: 13 Kasım 2007, 05:22 - İp: 88.***.**3.222
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Yapabilirim inanıyorum,Canon S2 den aldığım zevkten kat ve kat zevk alcağımı da biliyorum,zaten özel çekimlerde fotoğraf çekmek için yaptığım gezilerde kullanacağım Dynax5'i,gümüş peri de olsa olsa anı fotoğrafı için kullanırım artık.

Film seçimi gibi şeyleri öğrenmeye çalışıyorum şu aralar.

Lens olarak da iki kaliteli lensi gözüme kestirdim ama basit 28-80 mm ile bile çok güzel fotoğraflar çekenler var.

Ya 28-105 mm ve 70-210 f:4 beercan olucak
ya da 28-80 artı beercan

bakıcaz artıkın.İki sene sonra da bir a700 gövde alırsam mğkemmel bir koleksiyon yapmış olurum.

Tarih: 13 Kasım 2007, 11:03 - İp: 144.***.**8.144
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

a700 ful fireym değil.. o yüzden 1,5 ile çarpacan. yani 75 cc bira eder bu..

Tarih: 13 Kasım 2007, 11:07 - İp: 88.***.**3.222
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ben de fuji s6500fd kullanıyorum, geçenlerde teyzem bana bir zenit 122 verdi, üerinde helios 2/58 objektijle ; o zaman anladım ben daha fotoğraf makinası kullanmamışım, oyuncaklarla uğraşmışım bu zaman kadar

hemen gittim bir tane pentacon 4/200 lens aldım, elimde bir demir yığını rus malı ile dolaşıyorum, az ve öz fotoğraflar çekiyorum, inana filmlinin verdiği zevki, dersi, ve o muhteşem perde-ayna sesini hiçbir digital vermez

bol fotoğraflı günler dilerim mavi izci...

Tarih: 13 Kasım 2007, 13:30 - İp: 78.***.**3.152
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

fujisever çok teşekkür ediyorum içimi bir heyecan bastı zaten :D

roko, evet ful fireym değil belki de hiç A700 e bulaşmadan 3-4 sene sonra Sonynin FF makinasına geçerim ya da elimdeki geniş açı lensi satar ultra geniş açı alırım ya da satmadan alırım falan filan

Hele şu makina bir gelsin alacağım hazza bağlı.

Tarih: 13 Kasım 2007, 16:42 - İp: 144.***.**0.227
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

filmin verdği hazzı alamıyorum dijitalde

Tarih: 13 Kasım 2007, 21:08 - İp: 88.***.**6.139