yeacube06
yeacube06 (üye)
Ankara / Meraklı

Analog Makinaların Kalan Ömrü?

Merhaba sevgili netfotoğraf üyeleri,
Aklıma takılan birkaç soru var ve size sormaya karar verdim;

1) Sizce bu film banyosu tabı filan yapan yerlerin ne kadar ömrü kaldı?

2) Tekrar analog makinalara dönüş olacağına inanıyor musunuz?

3) Bu saatten sonra analog makina almak ne kadar mantıklıdır?

Tarih: 11 Haziran 2010, 10:45 - İp: 95.***.**9.116
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1. Film hala dijitalden daha iyi görüntü veriyor.

bkz.

Kral Çıplak mı ? http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=43493

House Dizisi Finali Canon 5D ile... http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=44262

Özellikle 2.başlıkta en fanatik dijitalci arkadaş bile en nihayetinde kabul ediyor ( selamlar Paperman ). Dolayısıyla ciddi işler için film bir bayağı bir süre daha varlığını sürdürecekmiş gibi gözüküyor. Sorun memleketimizde ciddi işler yapan kişi kalacak mı ?

2. Uzun vadede film kullanmak daha eğlenceli, insan dijitalden sıkılıyor, elinde maddesel birşeyler kalmasını istiyor. Harddiski bozulduğu için veya notebooku çalındığı için filme geçen tanıdıklarım var. Aynen bir zamanlar dijital kol saatlerinde olduğu gibi dijital fotograf makinaları da popülerliklerini kaybedebilir.

3. Kaç para yatıracağınızı sanıyorsunuz ? Bir zamanlar yanına yaklaşılmayan Minoltalar, Canonlar, Nikonlar, Pentaxlar şimdi 100-150 TL'ye bulunuyor. Kaybedeceğiniz para en fazla bu kadar. Baktınız gördünüz illa dijital lazım, bu eski makinaların lenslerinin çoğunu DSLRlarda kullanabiliyorsunuz. Bence bir önceki sorunuza cevaben belirttiğim filmli makinaların yeniden popülerleşmesi ihtimali gerçekleşmeden bir iki tane kapatmaya bakın

Tarih: 11 Haziran 2010, 17:02 - İp: 78.***.**8.242
yeacube06
yeacube06 (üye)
Ankara / Meraklı

Teşekkürler antika hemen hemen aynı düşüncelerimiz
Bugünde Ankara Sıhhıye' deki birkaç fotoğraf dükkanına gittim ve 5 dk içinde 3 kişi analog makina sordu baya hosuma gitti umut vadedici bir durum Bu arada Dursun Ali abi kapatmış dükkanı yeni gördün baya üzüldüm

Tarih: 11 Haziran 2010, 17:24 - İp: 78.***.**0.13
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bu endişeleri taşıyan herkes gidip bir analog makine alsa, ayda bir makara film çekse sektör zaten ayakta kalır.
Bu saatten sonra analog makine almak ne kadar mantıklı sorusuna gelince; Bana göre eldeki mevcut Dslr'yi üste binlerce lira vererek upgrade etmekle elde edilecek marjinal faydadan çok daha fazladır, 150 liraya alınan bir analog Slr'nin verdiği. Dijital taraftaki savurganlıkları gördükçe sırf kolleksiyon olsun diye onlarca Slr alasım geliyor benim.

Tarih: 11 Haziran 2010, 21:27 - İp: 94.***.**8.214
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Slr derken analog tabii.

Tarih: 11 Haziran 2010, 21:42 - İp: 94.***.**8.214
yeacube06
yeacube06 (üye)
Ankara / Meraklı

Teşekkürler bitpire bir fotoğrafçıya yakışır güzel bakış açısı

Tarih: 11 Haziran 2010, 22:48 - İp: 78.***.**0.13
tesfiyeci
tesfiyeci (üye)
Manisa / Amatör

Bence fotografcılıgın Kaidesi analog Dijital istisna

#tesfiyeci' tarafından 12.06.2010 00:51:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2010, 00:48 - İp: 78.***.**2.19
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

1 film+banyo+scan =10 TL dedi biriniz geçenlerde .....

Her hafta sonu 2 rulo çeken vatandaş senede 104 film bitirir - 1040 TL . Giriş seviyesi bir DSLR gövde fiyatından fazla .... Her sene yeni makina , 2 senede bir orta seviye DSLR almak mümkün filme harcanan parayla .

Bir de benim gibi her hafta 3-4 rulo bitiriyorsanız vay halinize ....

İsraf , savurganlık mı demiştiniz ....

edit: Kusura bakmayın - şimdi farkına vardım ki yanlış bölüme bakmış ve yazmışım - ne işim var analog topiğinde ?

#paperman' tarafından 12.06.2010 07:44:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2010, 07:42 - İp: 96.***.**4.180
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Paperman;

Her hafta 4 rulo çekenin yıllık maliyeti de 2080 TL eder. Ama bu bizi ilgilendirmiyor. Bizim öneride bulunduğumuz kitle bu değil çünkü. Bu sıklıkta film tüketilecekse tabii ki hiçbir mantığı yok analog almanın. Hep aynı yanlış anlaşılma oluyor nedense. Kimseye dijital alacağınıza gidin analog alın demiyoruz. Hepimiz dijital kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Film tüketimimiz ayda 1-2 makarayı geçmeyecek. Mümkünse bir scanner edineceğiz. (200 TL civarı son derece kaliteli scannerlar var.)
Film 3TL + banyo 2,5 TL = 5,5 TL Ayda 2 makara tüketirsek aylık maliyetimiz 11 TL eder. Bu kadar basit.

Tarih: 12 Haziran 2010, 14:07 - İp: 94.***.**8.214
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Paperman :
edit: Kusura bakmayın - şimdi farkına vardım ki yanlış bölüme bakmış ve yazmışım - ne işim var analog topiğinde ?

Seni buraya çeken birşey var Paperman, kader ağlarını alttan alta , hatta bilincinin altından örüyor. Boşuna çırpınıp kendini yorma Paperman, direnmek nafile

#antika' tarafından 13.06.2010 00:17:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2010, 15:08 - İp: 88.***.**8.73
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

20 yılımız filmleg eçti - kan çekiyor olmalı Daha ne kadar dayanırım bilmem

Tarih: 12 Haziran 2010, 18:08 - İp: 96.***.**4.180
  • 1