atillakececi
atillakececi (üye)
Kayseri / Amatör

Analog Body’ye Dijital Objektif

Merhaba arkadaşlar, canon analog makine almayı düşünüyorum. Elimde hali hazırda eos 550d var, eğer analog makineyi objektifsiz alırsam elimdeki makinenin lenslerini kullanabilirmiyim. Ayrıca Canon analog makinelerden hangisini tavsiye edersiniz. İnternette ararken satıcılarda genelde body olarak sattıkları için bu soruyu sordum. Objektifle beraber satan çok az kişi var. Teşekkürler..

Tarih: 3 Eylül 2012, 00:25 - İp: 88.***.**5.138
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Elinizde bulunan Canon lenslerin EF bayonetli olanların tümünü Canon Eos filmli makinalarda kullanabilirken EF-S bayonetli lensleri (Canon EF-S 18-55 lens gibi) kullanamazsınız.

Canon Eos filmli makinaları bütçeniz doğrultusunda 50 liradan 1.000 liraya kadar 2.ellerini alabilirsiniz. Bence makinayı bütçenizin belirlemesi gerekir.

Canon Fd kullanan Canon A1, AE1...vs makinalar oldukça güzel olmasına rağmen Canon Fd lens kullanırlar ki bunların macro olanlarının dışında Canon Eos makinanızda kullanmanız tavsiye edilmez.

Tarih: 3 Eylül 2012, 01:11 - İp: 78.***.**3.216
atillakececi
atillakececi (üye)
Kayseri / Amatör

teşekkürler. bişey daha sorucam, analog makinenin sarmalı olup olmadığını nasıl anlarız. siz sarmalı mı önerirsiniz?

Tarih: 3 Eylül 2012, 01:29 - İp: 88.***.**5.138
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

"body" Türkçe mi? "Gövde" olmasın?

Tarih: 3 Eylül 2012, 10:38 - İp: 95.***.**6.64
atillakececi
atillakececi (üye)
Kayseri / Amatör

Forum kurallarını ihlal etmedim. Konuyla ilgili birşey yazmayıp sadece konu başlığını eleştirmek için konuyu meşgul etmeyin.

Tarih: 3 Eylül 2012, 11:37 - İp: 88.***.**7.207
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Ben size sarmalı tabir ettiğiniz makinalardan 35 mm olanları tavsiye ederim,
Bu tabiri nasıl duyduğunuzu merak ettim, hatırladığım kadarıyla
4x5 inçten başlarak büyüyen, tek parça (sheet) film kullanan makineler tek tek şaseler içinde yer alan sheet filmlerin kullanıldığı, seri çekimlere uygun olmayan bu ağır ve körüklü makinelere rakip çıkarılan 35mm film kullanan makinalar çıktığında sarmalı tabiri kullanılmıştı. Seri fotograf çekilen bu makinalarda çekilen film makinanın içine sarılarak film bittiğinde banyo ve tab işleri yapılırdı.
Şu anda amatör çekimleri için piyasada genelde leica (35 mm) veya roll (220-120) film ve sarmalı fotograf makinaları kullanılmaktadır.

Tarih: 3 Eylül 2012, 15:05 - İp: 78.***.**7.119
atillakececi
atillakececi (üye)
Kayseri / Amatör

peki bide şöyle bi soru dizisi soracam. ben büyük ihtimal canon eos 500 veya o civarda bi analog makine alacam;
1. hem canon eos 550d ye hemde buna uyumlu lens var mıdır.
2. bende canon ef-50mm 1.8 var o analog makineye uyar mı?
3. http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/canon-eos-500-govde-46404153
http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/canon-eos-10-35-mm-filmli-slr-fotograf-makinesi-46630132
bunlar nasıl?

kusura bakmayın çok soru sordum. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 4 Eylül 2012, 20:32 - İp: 88.***.**4.37
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

İlk mesajımda da belirttiğim gibi 50mm lensinizde olduğu gibi tüm EF bayonetli lensleri hem dijital hemde filmli makinada kullanabilirsiniz. Lenslerin Canon marka olmasına özen gösterin,
(Canon marka olmayan bazı yan sanayi lensler filmli Eos makina için üretilen Ef de olsa Dijital Eos makinalardaki proğramlar ile tam uyum sağlamıyor)
Sorduğunuz makinaların genelde son sahibi olursunuz,onların yerine Canon Eos5 veya aynı makinanın Amerikan versiyonu olan Eos A2 alabilirseniz sizi mutlu eder, (zaman zaman sorduğunuz makina bedellerine satılıyor)

Tarih: 5 Eylül 2012, 16:55 - İp: 78.***.**7.119
atillakececi
atillakececi (üye)
Kayseri / Amatör

çok teşekkür ederim. gerçekten yorumlarınız çok etkili oldu. muhtemelen 230 liraya eos 5 alacağım.

Tarih: 5 Eylül 2012, 17:12 - İp: 88.***.**7.1
  • 1