turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Зенит'inizle İlgili Herturlu Sorun İcin

Zenit / Зенит marka her model makine ile yasadiginiz sorunlar icin bana ulasin. Ozen ve sabirla sorunlariniz giderilmeye calisacaktir. Simdiye kadar forumda sozu gecmemis sorunlarin ortadan kaldirma seklide bu konuda yer alacaktir. Tesekkur ederim Erol K.

Tarih: 5 Kasım 2009, 01:28 - İp: 78.***.**1.219
svn
svn (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar Zenit 122 kulannıcısıyım, benim sorunum şudur ki; filimlerimin bir kısmında perdeye tam denk gelemememiş mi bilinmez bir karenin ortasında 2 kare olabiliyor veya çektiğim karenin yarısı siyah çıkabiliyor filmi yaktım güneşde sanırım diye düşündüm ama bulutlu havalarda da özellikle çekim yaptım sonuç değişmedi. Filmi ben mi doğru yerleştiremiyorum acaba sıkıntı buradan mı kaynaklı veya makinede bir arıza var. Saygılarımla

Tarih: 27 Aralık 2013, 17:14 - İp: 78.***.**7.200
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Makinanin film sarma mekanizmasinda sorun, iki kareyi ust uste cekme sebebi, sonraki kareyi dogru duzgun ilerletememesi

Tarih: 13 Şubat 2014, 09:12 - İp: 217.***.**3.225
kubra19
kubra19 (üye)
Çanakkale / Amatör

1,2 ay önce zenit 12xp aldım 2 film bitirdim bir kaç sorum olacak ama başlık çok önce atılmış yardım hala geçerliyse çok mutlu olacağım.

Tarih: 20 Mart 2014, 17:14 - İp: 85.***.**7.59
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sorun Umairm yardimci olabilirim...

Tarih: 20 Mart 2014, 17:20 - İp: 217.***.**3.225
kubra19
kubra19 (üye)
Çanakkale / Amatör

makinayı aldığımda hiçbir şey bilmiyordum çekip, araştırıp öğrendim . sadece enstantene ayarını neye göre yapacağımı tam anlayamadım bunun hakkında biraz bilgi istiyorum.

Tarih: 20 Mart 2014, 17:54 - İp: 85.***.**7.59
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Enstante, diafram ve iso sihirli ucgeni olusturur. Bu birimlerin arasinda bag vardir. Understanding exposure adli kitabi internette bulabilirsiniz, orda birsuru aciklama vardir. Temel olarak bu ucgen herzaman bir denge icerisindedir, isoyu dusururuz mesela, ozaman enstanteyide dusurmemiz gerekir. isik cogalir diaframi kapatiriz v.s.

Zenitin icine 2 tane AG13/LR44 batarya takmaniz gerekir. Makinaya taktigimiz filmin iso degerini makinanin ust sol kisminda bulunan ringten ayarlamamiz gerekiyor. Mesela film 200 iso ise o ringi 200 degerine ayarlamamiz gerek. Fotograf cekme zamani geldiginde makinayi cekicegimiz yere dogrulttuktan sonra deklansore yarim basariz. Vizorun icinde iki tane LED isik vardir, eger ustteki yaniyorsa demekki isik fazla (bu durumda ya enstante degerini cogaltiyoruz va diafram degerini, mesela enstante 125 ise 250 yi deniyoruz, veya diafram 8 ise 11 e atiyoruz, ve isigin durumunu kontorl ediyoruz) Alttaki LED isik yaniyorsa tam teersi. Degerler dogru ayarlandigi zaman pek hattirlamiyorum, ya iki kirmizi LED ayni anda yanmaya basliyordu, yada ortada yesil bir LEd vardi o yaniyordu. Bu durumda ayarlamis oldugumuz iso, enstante ve diafram ayari mekanin isik miktarina gore dogru ayarlanmis demektir.

Pek iyi anlatamamis olabilirim, kusuruma bakmayin :D

Tarih: 20 Mart 2014, 19:59 - İp: 46.***.**1.144
ozgurozkan
ozgurozkan (üye)
Ankara / Amatör

http://www.netfotograf.com/forum/analog/perfore-yirtilmasi-61580-1.html

bu başlıkta, zenit 122'nin makara zorlaması ile ilgili problemim var; gerçekten sevinirim çözüm bulursanız.

şimdiden teşekkürler.

Tarih: 21 Mart 2014, 23:39 - İp: 46.***.**3.32
kubra19
kubra19 (üye)
Çanakkale / Amatör

çok teşekkür ederim yardımınız için

Tarih: 24 Mart 2014, 20:49 - İp: 216.***.**9.157
tunadam
tunadam (üye)
Kocaeli / Amatör

Merhaba Erol ve diğer Zenit severler Benim bir sorum var. Bugün iki tane Zenit TTL aldım (biri kendime, diğeri arkadaşıma) Bu makinelerden birinin asa ringini çevirirken değerler arasında geçiş sırasında "klik-klik" atmasını alamıyorum. Yani asa ringi 16 ile 500 değerleri arasında serbestçe dönüyor. Bu durum asa ringinin bozuk olduğu anlamına gelebilir mi?
(Makineyi bugün aldığım için henüz film takıp deneme ve filmleri bastırıp görme şansım olamadı)

Tarih: 29 Mart 2014, 04:17 - İp: 64.***.**7.46
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Asa Ringinin tiklamasini sagliyan kucucuk celik bir bilyedir. O bilye belirli araliklar arasinda acilmis oyuklar arasinda gezer ve gecislerde tiklar. Arka tarafinda kucuk bi yay vardi ki o yay onu oyuklara dogru iter. Asa ringi dogru calisiyormu diye kendin deniyebilirsin. Makinayi beyaz bir duvara tut, pozometreyi ayarla (enstante hizi ve diafram), ayarlari dogru yaptiginda vizorun icindeki kucuk ok "0" i gosterecek (bu demektir ki isik ne fazla ne az). Bu gostergenin ne gosterdigini gorebilmemiz icin deklansore yarim basmamiz lazim, ve makinada v625u/px veya benzeri 1.5v batarya bulunmasi gerek. Ayarlari tam yaptiktan sonra asa ringini baska bir degere degistir. Ozaman vizordeki igne haraket etmesi gerek. Bu olay gerceklesiyorsa demekki ayar duzgun calisiyor.

Ornegin 100 asaya ayarladik, perde hizimizi ve diaframimizi ayarladik, birden asayi 200 e cikartiyoruz , bu durumda vizordeki gosterge +ya dogru kaymasi gerek. Hizi bir tik artirmak veya diaframi bir tik kapatmak gostergeyi yine 0a goturur. Bu durumda hersey calisiyor demektir. Bir saatciye goturursen belki tik meselesini halledebilir ... Basarilar ve gelismeleri bize aktar

Tarih: 31 Mart 2014, 09:49 - İp: 217.***.**3.225