turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Зенит'inizle İlgili Herturlu Sorun İcin

Zenit / Зенит marka her model makine ile yasadiginiz sorunlar icin bana ulasin. Ozen ve sabirla sorunlariniz giderilmeye calisacaktir. Simdiye kadar forumda sozu gecmemis sorunlarin ortadan kaldirma seklide bu konuda yer alacaktir. Tesekkur ederim Erol K.

Tarih: 5 Kasım 2009, 01:28 - İp: 78.***.**1.219
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

duvara bagladiginiz bir ipi elinizle cektiginizi dusunun. Nekadar ceksenizde ip gelmez. Ayni zenittede meydana gelir

Tarih: 26 Nisan 2013, 15:54 - İp: 217.***.**3.225
don_draper
don_draper (üye)
Ankara / Amatör

merhabalar

öncelikle benim makinam zenit ET bulb modunu nasıl çalıştırabilrim? birde çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım? teşekkür ederim Don D.

Tarih: 29 Nisan 2013, 21:50 - İp: 37.***.**8.86
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bulb modunun ne is gordugunu biliyormusunuz? Makinanin uzerine bir goz atin, nasil calistirildigini hemen anlarsiniz.

Kullanma kilavuzu: http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/cameras/zenit/manuals.htm

Biraz kendiniz ugrasin, yapamazsaniz yardimci olurum.

Sonucta bu konunun amaci arizalari tartismaktir, makina kullanimini ogretmek degil.
Saygilar. E.Kerim

Tarih: 30 Nisan 2013, 09:12 - İp: 217.***.**3.225
zenith122
zenith122 (üye)
Bursa / Amatör

zenit 122 aldım daha analog makine kullanmaya yeni başladım acaba lens değişimi nasıl yapılıyor yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 26 Mayıs 2013, 14:20 - İp: 78.***.**3.78
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

çıkarmak için: makine kendinize dönükken lensi saat yönünün tersine çevirin
takmak için: tersi

Tarih: 26 Mayıs 2013, 17:02 - İp: 94.***.**6.220
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Tarih: 27 Mayıs 2013, 23:17 - İp: 46.***.**1.144
-jehan-
-jehan- (üye)
Trabzon / Meraklı

merhaba arkadaşlar ben daha yeni zenit 12ca aldım zenit 12xp ile aralarındaki farkı merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 13 Haziran 2013, 21:47 - İp: 176.***.**2.143
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Selamlar arkadasim, zenit klubune hosgeldin

Oncelikle, elindeki makina СА degildir, СД дир. Gozune A gibi gorunen harf aslinda kiril alfabesindeki D harfidir. Kisaca soylemek gerekirse Zenit 12XP ve Zenit 12СД tamamen ayni makinadir. Degisik pazarlar icin oretilmisledir.

СД (СветоДиодной индикацией nin anlami - vizorun icinde led gosterge kullanildigidir
Xp ise - eXtra Precision dan gelir

Rusca bilenlere :

ЗЕНИТ-12сд

ЗЕНИТ-12сд — [двенадцать эс-дэ] — ЗЕНИТ-12 со светодиодной индикацией.
Существовал первоначальный вариант индекса, исключительно на латинице: ЗЕНИТ-12LED, несколько опытных камер именно так и были промаркированы, но такой, несущий для русского уха совсем иной смысл, индекс в итоге принят не был.
Использование индекса «SD» для экспортной продукции было признано нежелательным, так как эта аббревиатура имела неприятные ассоциации с названием немецкой секретной службы SD (Sicherheitsdienst) нацистской Германии. Скорее всего именно поэтому и кириллический индекс «сд» писался только строчными буквами и с таким начертанием, которое никак бы не походило на заглавные. Вариант же «CD» (сохранение подобия начертания кириллических символов в латинице, характерное для многих камер, поставлявшихся на экспорт было отклонено внешнеторговой организацией Министерства без объяснений.
(см. также раздел Архив: ЗЕНИТы-12).
ЗЕНИТ-12xp

ЗЕНИТ-12xp — [двенадцать икс-пи] — Считается «экспортным вариантом» ЗЕНИТа-12сд, хотя фактически был выпущен на год раньше и продавался под своим именем на латинице и на внутреннем рынке. По одной из версий название происходит от «extreme progress» со смыслом — «большой успех», по другой — от «extra precision» — «особая точность». Автором сокращения называется бельгийский предприниматель Рафаэль ван Гилс (Rafaël van Gils), который предложил этот индекс для камеры во время своих переговоров с одной из внешнеторговых организаций.
Индекс «xp» пишется строчными латинскими буквами.
История с фотоаппаратами «12сд» и «12xp» интересна еще и тем, что это был единственный случай в истории предприятия, когда два абсолютно одинаковых фотоаппарата, за исключением надписей, учитывались раздельно.
(см. также раздел Архив: ЗЕНИТы-12).

Tarih: 16 Haziran 2013, 13:42 - İp: 46.***.**1.144
baykus26
baykus26 (üye)
Isparta / Amatör

zenit 122 makinem var ama bu konuda çok bir bilgi sahibi değilim kullanabileceğim lensler hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirim makinemde hangi lensler uyumludur? şimdiden teşekkürler

Tarih: 19 Ekim 2013, 19:44 - İp: 95.***.**5.112
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

http://en.wikipedia.org/wiki/M42_lens_mount

http://www.kremlinoptics.com/catalog/m42__zenit__lenses.html

http://allphotolenses.com/lenses/systems/c_15.html

Tarih: 27 Ekim 2013, 11:56 - İp: 46.***.**1.144