ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

Tripod Sorunsalı

Merhabalar,
Nikon D90 18-105 ve 75-300 kullanıcısıyım. Önceki megazoom compact makinemden kalan Onlasr F-6860 marka 50 liralık bir tripodum vardı ve açıkçası dslr makinem için de yeterli geliyordu ya da ben öyle sanıyordum.

İki ay önce Scot Kelby nin Profesyonel fotoğrafçının el kitabı cilt 1'i aldım. Orada jilet gibi keskin fotoğraflar tripod ile başlar diyordu. Zaten biliyordum. Yalnız diyordu Kelby "Ucuz tridoplar makinenizi sabitleme bakımından pek iyi iş çıkaramazlar bu yüzden ucuzdurlar. Profesyonel kalitede bir tripod ve ayrı satıldığı için kafasını da ayrı almalısınız" diyordu.

Kendine göre fiyat sırası ile Manfrotto 3001BD; Manfrotto Mag Fiber 055MF3, Gitzo G1327 mountainer mk2 gibi tripodların yanında Manfrotto 468RC2, Kirk BH-1, Really Right Stuff BH-55 kafa öneriyordu. Yalnız bu adam ABD de New York ta yasıyor ve B-H Photo adında bizim Tekzen'e benzer fotoğrafçılık marketleri zincirinden alışveriş yapıyor. Kendisi Slik marka (bilmem ne traveler model) bir tripod ve Really Right Stuff BH-55 kafa kullanıyormuş.

Bunları okuyunca kafam karıştı. Üzerine birde İstanbul Eminönü'nde Boğaz köprüsünü net çekemeyince iyice kötü oldum. Hava yeni kararmış parliment mavisiydi. Vapurlardan kalan her kıyıyı oltacılar kapatmıştı. Orta şiddette bir rüzgar vardı. Yani deniz kıyısı ne kadar rüzgarlı olursa o kadar. Zar zor yer bulup tripodumu kurdum. 75-300 takılıydı. Kadrajımı aldım. Düzgün şekilde netlememi yaptım. Kablolu kumanda kullanarak 15 sn lik çekimimi yaptım net değildi. Zamanlayıcı kullandım gene net değildi. Bir ara dikkatimi çekti rüzgar estikçe tripodum belli belirsiz hafiten titriyordu. Kelby nin sözleri aklıma geldi. Galiba tripodum makinemi sabit tutamıyordu.

Şimdi profesyonel bir tripod alma arifesindeyim ama bu konu hakkında hiç bilgim yok. Araştırdıkça daha da kafam karıştı. Bir sürü marka model ve fiyat aralığı var. Tripodlar iki çeşitmiş alimimyum ve carbon-fiber. Hafif olanlar çok stabil değil, ağır olanlar da stabil fakat gezi fotoğrafçılığı için bezdirecek kadar ağır, sadece stüdyo için uygunmuş. Stabilite ve hafifliği birleştiren carbon-fiberlerde çok pahalıymış. Bir sürü kafa modeli de cabası.

Şimdi sizlerden öneri bekliyorum. Hangi tripodu almalıyım? Marka model uygun kafa ve fiyat lütfen. Genelde gezi ve doğa fotoğrafları çekiyorum ama artık stabiliteden taviz vermek istemiyorum. Akşam vakti deniz kıyısında sert rüzgarda bile 75-300 takılı D90 nımı stabil tutabilecek bir tripod istiyorum. Tabi bezginlik vermeyecek kadar da hafif olmalı. 1.70 boyundayım. Makineyi göz hizama kadar kaldırsa yeter. 250 TL ye kadar bütçe çıkabilirim ama üstüne çıkmayı düşünmüyorum. Netten şu modelleri buldum.

SIRUI N-2004 ALUMİNYUM PROFESYONEL TRIPOD ve G-20 panoramik ball head Toplam 250 TL

SLIK 340 DX TRIPOD PROFESYONEL TRİPOD 230 TL

Bunlar benim için uygun mu? SIRUI ye kendimi yakın hissettim. İyi midir? Yardımlarınız için teşekkürler.

#ismailkesin' tarafından 25.01.2013 20:46:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2013, 20:42 - İp: 88.***.**8.210
aktunct
aktunct (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba ben TANFER kullandığım makinem canon 550d lenslerim sigma 17-70 tamron 70-300 canon 50mm 1.8 flas canon 430 EX II Benim boyum 1.73 kullandığım tripod ise slik pro 340 DX BANA bu güne kadar bir sorun yaratmadı uygun fiyata alınabilecek güzel bir tripod.Bu arada monopodum da slik.Ben tamamen amatörüm tamamen kendi zevkim için bu işi yapıyorum.Umarım yardımcı olmuşumdur.

Tarih: 26 Ocak 2013, 15:15 - İp: 77.***.**1.198
  • 1