mbkose91
mbkose91 (üye)
Aksaray / Amatör

Tripod Sorunları

arkadaşlar ben de 3kg bir fan giew tripod var.açıkçası memnun olduğum tarafları olsada ağırlığı beni düşündürüyor.sizce tripodumu daha hafif bir tripodla değiştireyim mi(karşılıksız) yoksa bu tripodla devammı edeyim
yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 30 Mart 2006, 18:38 - İp: yok
tırtıl
tırtıl (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba İlgi alanınız doğa fotografları ise veya manzara vb. Bence 3 kg bir ağırlık her adımda kendisini daha da hissettirecektir. Ancak yine dağ bayır gezerken zorlanmam derseniz siz bilirsiniz Kolay gelsin

Tarih: 3 Nisan 2006, 01:20 - İp: 88.***.**5.65
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Ağır tripod daha az sallanır rüzgarda diye düşünüyorum...
Kolay gelsin...

Tarih: 5 Nisan 2006, 11:03 - İp: 85.***.**7.158
huseyinsak
huseyinsak (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de yeni bir tripod aldım, 3 kg dan fazla. Çantası ile taşıdığımda bir problem olmuyor (ağırlık) fakat çantasız taşıdığımda her geçen süre tripod daha da ağırlaşıyor.

Bence tripodun ağır olması dezavantaj değil aksine avantaj.Çekim yaptığım gün esen rüzgardan hafif denilecek tripodlar etkilenebilir di diye düşünüyorum.

#huseyinsak' tarafyndan 26.04.2006 18:37:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2006, 18:37 - İp: 85.***.**6.201
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Tripod agir olabilir ama aynı zamanda sallanabilirde. Mekanik aksamının ve bacaklarının ne kadar sağlam olduğu çok önemli. Benim gördüğüm bir dünya paraya çok kaliteli çelik tripodlar var mizal manfratto. Şimdi eğer profosyonel çalışmalar istiyorsanız böyle bişey almanız lazım çünki gerçekten arada fark oluyor. Fakat bunu kalkıp dağa bayıra götürmekte pek mümkün değil bence. Geçen burada başka bir forumdada yazmıştım. Aksamı titanyum olan Slik'in pro modelleri var mesela bende 340dx modeli var. Oynar kısımlarında en ufak bir gevşeklik veya esneme yok ama bacakları ince olduğu için tam açtığınız zaman biraz yüklendiğinizde esneme yapıyor kısaca kaliteli ve 1.5kg civarında. 400Dx modeli ise biraz daha ağır, bacakları daha kalın olduğu için daha sağlam duruyor.

Tarih: 27 Nisan 2006, 10:41 - İp: 213.***.**5.69
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İyi bir tripodun hafif olması tercih edilir, ağırlaştırmak son derece kolaydır. Birçok iyi tripodun altında bir askı kancası bulunur, oraya fotograf çantanızı asarak, veya en zor durumda bir taş bağlayarak tripodu ağırlaştırır ve sallanmasını engelleyebilirsiniz. Uzun mesafede taşımak için iyi hafif tripod çok fark eder. Ancak karbon veya titanyum gibi hafif malzemeler maalesef oldukça pahalı oluyor.

Tarih: 27 Nisan 2006, 22:02 - İp: 85.***.**6.25
  • 1