onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Tripod?

Merhaba

Slik 340 DX tripod almayı düşünüyorum. Fakat yüksekliğinin en fazla 116 cm olması ve ağırlık takılacak askısının olmaması kafamı kurcalıyor. Ağırlık olayı için kendimizin sonradan tripoda bir sistem uygulaması mümkün olabilir mi? Tripodu doğada kullanacağım için ağırlık asılabilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Genel olarak aradığım nitelikler;
- Ağırlığının 2 kg'ı geçmemesi.
- Ağırlık asılabilmesi.
- Slik'deki gibi kauçuk kaplamalar olması iyi olur.
- Sağlam olması. Bundan sonraki makinalarım için de kullanmak istiyorum. Şu an D40'ım var.

Forumda makinaya takılan kısmın ayrı olmasının iyi olduğunu okudum. Neden? Çok mu önemli?

Sizlerin bu kriterlere uygun önerebileceğiniz tripod var mı? Slik 340 DX'i tavsiye eder misiniz?

Verebileceğim miktar en fazla 150 YTL, 1 YTL bile yukarı çıkamam

Bol fotoğraflı günler.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 20:45 - İp: 85.***.**3.63
teberus
teberus (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar.
Slik 340 DX i ben de incelemiştim. Güzel bir tripot. Tripodun makinaya takılan kısmının ayrılabilir olması sistemi her kurduğunuzda fotoğraf makinesini vidalayıp ayırmanızı önler. Tek bir hareketle bağlar ayırırsınız.
Ben aşağıdaki tripodu aldım. Aşağı yukarı aynı özelliklerde bir ürün. Memnunum.
Manfrotto / 718 BDigi Compact 3W Tripod Blk
Sizi mutlu edecek bir ürünü seçmeniz dileğiyle saygılar...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 14:18 - İp: 88.***.**6.140
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Teberus slm.

Manfrotto 718B Digi'yi inceledim. Fena bir ürüne benzemiyor, fiyatı da iyi. Ne de olsa manfrotto.

Fakat manfrotto'nun sitesinde özelliklerinde "built-in head" yazıyor. Bu makinaya takılan kısmın sabit olduğunu mu yoksa başka birşeyi mi ifade ediyor?

Ayrıca tripodun özelliklerinden biraz daha bahsedebilir misin? Sevdiğin ve sevmediğin yanları neler? Bir kullanıcı olarak daha sağlıklı verilere sahipsindir.

Teşekkür

Tarih: 14 Mayıs 2007, 11:30 - İp: 85.***.**3.142
teberus
teberus (üye)
Ankara / Amatör

Tekrar merhaba
Manfrotto markalı tripodlarda genellikle kafa ve gövde ayrı satılıyor. Bu ürün ise amatör seviyede bu markanın kalite ve ucuzluğu bir aarada sunduğu ürün diyebilirim. Ürünü aldığında kafa ve taşıma çantası da geliyor. (Fiyata dahil)
Kafa gövdeden basit bir hareketle ayrılabiliyor ve birleştirilebiliyor. Kafa bölümü 360 derece panning ve 150 derece yukarı 80 derece aşağı hareket edebiliyor. ağırlığı 1.4 kg. 2.5 kg. taşıma kapasitesi var. Daha önceki mesajında ağırlık asıması özelliğinden söz etmişsin. Yük askısı mevcut değil. Bir de su terazisi yok. Bunlar eksi yön denebilir eğer ihtiyacın varsa.
Bence amatörlere hitab eden, çok kaliteli, hafif, güvenle kullanılabilecek bir ürün olduğunu düşünüyorum.
Tekrar kolay gelsin, canım Ankara'ma selamlar...

#teberus' tarafından 14.05.2007 13:16:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mayıs 2007, 13:14 - İp: 88.***.**6.140
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

:D Sana da Ankara'dan selam.

Kafama iyice yatmaya başladı bu alet. Yük askısı olayını kendim halledebilrim diye düşünüyorum. Bir çengel alıp kaynak falan yaptırsak mesela Neyse alınca düşünürüz.

Teşekkürler verdiğin bilgiler için.

Tarih: 14 Mayıs 2007, 13:31 - İp: 85.***.**3.142
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

slik 300dx in iyi oldugunu duymustum,ben de onu almayi dusunuyordum ama... bilgisi olan var mı?? 100dolarmıs fiyati,5 kg mı ne tasıyabiliyor

Tarih: 17 Mayıs 2007, 21:28 - İp: 85.***.**7.218
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Selam tekrar...

Dün gittim ve Slik 340Dx aldım. 135 YTL. Şık ve doğa için kullanışlı bir alete benziyor. Bir aksilik çıkmazsa bu hafta Kapadokya'da kullanmaya başlayacam bakalım.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 08:55 - İp: 85.***.**3.142
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

şıktır da saglam mı acaba max kac kg tasıyormus, ben yanlis yazmısım 300dx 8kg tasiyormus

Tarih: 19 Mayıs 2007, 14:29 - İp: 85.***.**8.234
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Slik 340 DX taşıma kapasitesi 5 kg ve sağlam bir alet.

Tarih: 21 Mayıs 2007, 09:07 - İp: 85.***.**3.142
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

bir slik 300dx sahibi soylemisti,kafasi cikarilip altina takılabliyormus.boylece cok rahat macro cekilebiliyormus.. dogru mu?

Tarih: 21 Mayıs 2007, 15:42 - İp: 88.***.**7.35
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Evet. Kendim de denedim. Ortadaki çubuğu ters çevirip makinayı baş aşağı takabiliyorsun.

Tarih: 21 Mayıs 2007, 20:51 - İp: 85.***.**5.132