orvin52
orvin52 (üye)
Ordu / Amatör

Slr, Dijita Ve Analog Bilgi....

Arkadaşlar belki çok cahilce bir soru olucak ama dayanamadım ve merek ettiğim bu soruyu soruyorum. Ben dijital makina kullanıyorum. Tabiki dijitalle anaolg makina arasındaki farkı biliyorum. Ama bu SLR hakkında pek bir şey bilmiyorum. Nedir bunun diğerlerinden farkı. Zoomu lensleri bu konuda bilgi verirseniz bu bilgi açığımıda sizin sayenizde kapatmış olacağım.

Tarih: 17 Mart 2005, 08:20 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

SLR: Single Lens Reflex'in baş harfleri. Türkçesi "Tek objektifli yansıtmalı" gibi birşey olur herhalde. Senin kullandığın dijital makineden farkı şu. Objektiften giren ışık makinenin içinde bir ayna ile üstteki bir prizmaya, oradan da vizöre yansıtılıyor. Yani objektif ne görüyorsa sen de birebir onu görüyorsun. Tabii makineye göre değişmekle beraber genellikle %5-10 gibi bir kayıpla. Sendeki dijital makinede ise vizör objektiften bağımsız olduğu için objektifin gördüğü görüntü ile senin vizörden gördüğün görüntü farklıdır. Şöyle test edebilirsin. Bir cisme 30-40 cm. gibi bir mesafeden lcd ekrandan bak sonra makineyi hiç oynatmadan bir de vizörden bak. Farklı olduğunu göreceksin. Buna paralax hatası deniyor. Kompakt makinelerde ve TLR (Twin Lens Reflex) denilen çift objektifli eski Lubitel tipi makinelerde bu hata vardır. Bir diğer fark SLR'lerin objektifleri değiştirilebiliyor. İstediğin odak uzunluğunda objektif kullanabilirsin. Kompakt dijitallerde objektifler sabit. Sadece bazılarında uzatma aparatları ile odak uzunluklarını değiştirme imkanı oluyor.

Tarih: 17 Mart 2005, 17:48 - İp: yok
  • 1