orvin52
orvin52
üye
(Amatör)
Ordu

Slr, Dijita Ve Analog Bilgi....

Arkadaşlar belki çok cahilce bir soru olucak ama dayanamadım ve merek ettiğim bu soruyu soruyorum. Ben dijital makina kullanıyorum. Tabiki dijitalle anaolg makina arasındaki farkı biliyorum. Ama bu SLR hakkında pek bir şey bilmiyorum. Nedir bunun diğerlerinden farkı. Zoomu lensleri bu konuda bilgi verirseniz bu bilgi açığımıda sizin sayenizde kapatmış olacağım.

Tarih: 17 Mart 2005, 08:20 - İp: yok
bitpire
bitpire
üye
(Amatör)
Istanbul

SLR: Single Lens Reflex'in baş harfleri. Türkçesi "Tek objektifli yansıtmalı" gibi birşey olur herhalde. Senin kullandığın dijital makineden farkı şu. Objektiften giren ışık makinenin içinde bir ayna ile üstteki bir prizmaya, oradan da vizöre yansıtılıyor. Yani objektif ne görüyorsa sen de birebir onu görüyorsun. Tabii makineye göre değişmekle beraber genellikle %5-10 gibi bir kayıpla. Sendeki dijital makinede ise vizör objektiften bağımsız olduğu için objektifin gördüğü görüntü ile senin vizörden gördüğün görüntü farklıdır. Şöyle test edebilirsin. Bir cisme 30-40 cm. gibi bir mesafeden lcd ekrandan bak sonra makineyi hiç oynatmadan bir de vizörden bak. Farklı olduğunu göreceksin. Buna paralax hatası deniyor. Kompakt makinelerde ve TLR (Twin Lens Reflex) denilen çift objektifli eski Lubitel tipi makinelerde bu hata vardır. Bir diğer fark SLR'lerin objektifleri değiştirilebiliyor. İstediğin odak uzunluğunda objektif kullanabilirsin. Kompakt dijitallerde objektifler sabit. Sadece bazılarında uzatma aparatları ile odak uzunluklarını değiştirme imkanı oluyor.

Tarih: 17 Mart 2005, 17:48 - İp: yok
Sayfa(lar): 1

Nikon Özel Teknik Sevis

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
bulyil
0
266
02 Nis. 2018, 13:53
bulyil
ayysun
2
1848
04 Mar. 2018, 19:10
the_photgrpher
4skysea5
0
1903
06 Oca. 2018, 15:28
4skysea5
canmarangoz
3
1665
13 Kas. 2017, 15:47
bughouse
rockkesman
3
2166
17 Eki. 2017, 11:10
gencayyyyy
asmiral
1
3482
20 Eyl. 2017, 15:03
the_photgrpher
Fotoğrafçılar İçin Web Sitesi
» Fotoğrafça
Yeni Fotoğrafçıya Ağabey Tavsiyeleri
paperman2 yılda 1100 kadar yorum yapmışım ; 200-300 tanesi tahminimce beğeni , 800-900 tanesi acemilere yaptığım eleştirilerdir . Dönüp baksam , tüm yazdıklarım belki 10 maddenin etrafında döner, dolaşır .      Artık okurlar mı bilmem ama yeni makina almış , fotoğrafçılığa dün başlam...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
anteps, xsonsuz, (2)