sultana13
sultana13 (üye)
Bursa / Amatör

Set Oluşturmak

selamlar,
set oluşturuken nelere dikkat etmeliyim?

fiat önceliğim değil,alacağım lensleri uzun süre kullanacağım.

bu zaman dek manzara (dağ,bayır,şehir) ve macro ağırlıklı çektim.

bazan dağlarda ah çekenilseydim dedğim kuşlar oluyor.

gereksinmelerim dağınık kısaca.

ancak yürüyerek,gezerek ve fotoğraf çekerek sürdürmeyi düşündüğüm bir yaşam planım var.

ilgi ve desteğiniz için teşekkürler...

Tarih: 14 Nisan 2009, 20:36 - İp: 78.***.**1.42
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

set oluştururken gerçek ihtiyaçlarınız dahilinde ve bütçenizin el verdiği düzeyde hareket etmelisiniz.
http://forum.netfotograf.com/cevap.asp?rep_id=427040

Tarih: 15 Nisan 2009, 00:04 - İp: 81.***.**5.160
sultana13
sultana13 (üye)
Bursa / Amatör

ilgi ve nezaketiniz için teşekkürler;

canon F 17-40 f/4 L USM
canon EF 70-200 f:2.8 L USM
canon EF 100 f/2.8 macro

ve

canon eos 5 d mark 2 yi kit olarak
Canon EF 24-105mm f/4.0 L IS USM Zoom Lens uygun bir seçim olur mu?

dostlukla...

#sultana13' tarafından 15.04.2009 01:53:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2009, 01:47 - İp: 78.***.**1.42
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ne zaman yaptınız bu isteyi?
Yani bu liste önceden aklınızda varmıydı? yoksa hemen mi yaptınız?

Tarih: 15 Nisan 2009, 02:50 - İp: 81.***.**5.160
sultana13
sultana13 (üye)
Bursa / Amatör

selamlar,
ben bu listeyi oluşturmuştum.ama seçimlerimin doğru ya da yeterli ollup olmadığını bilemedim.

daha önce belirttiğim gibi dağcılık yapıyorum.fotoğraflarımın çoğu outdoor .
nacro ve menzara ağırlıklı.şehir gezilerim de var tabii.

ancak bu lensleri ancak kullanıcıların çektiği fotoğraflar kadar bilebiliyorum.

yukarıda yazdığım liste konusunda fikrinizin ne olduğunu alabilirmiyim
dostlukla...

Tarih: 15 Nisan 2009, 10:50 - İp: 88.***.**3.9
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Takip ettiyseniz ben diğer arkadaşlara hiç lens tavsiye etmedim. Hatta benim önceden açtığım konulara bakarsanız lens konusunda arayışta olduğumu görebilirsiniz.
Sizin bu dediğiniz lensleri kullanmadım. O yüzden çok net cevaplar veremem. hatta bu lesleri kullanmayanların yorumlarını fazla dikkate almayın. Girin galeriye bu lensleri bizzat kullananlara sorun iyimidir değilmidir diye..

Ben bu lens alma oayının diğer bir yüzüne değinmek istiyorum;
İnsanlar fotoğrafçılığa başladığı zaman çok hevesli olabiliyorlar. Parası olanlar hemen lens almaya kalkıyorlar. İşin kötüsü bu konuda acelede edebiliyorlar. Çoğu kez yanlış alımlar yapıyorlar.
Bunun nedeni gerçek ihtiyaçlarını bilmememeleridir. Ben o yüzden insanlara lens tavsiyesi vermiyorum. Tıpkı dövmecinin kalıcı dövmeyi yapmak için 3 kez sorduğu gibi..

En çok ihtiyacınız olanlardan başlayın. İlk önce onu araştırın. Sorun soruşturun. Çekilen fotolara bakın. Kullanıcılara danışın. En sonunda birinde karar kılın. Onu alın.

Sonra diğer ihtiyacınız için aynı bir öncekinde yaptığınız gibi yapın.
Sonra diğer ihtiyacınız için aynısını uygulayın.

Böylece en temel lensleri aldık. (Geriye ne kaldı? İşte o kısımlar özel kısımlar. Özel efektli lensler yada .... aralığında süper olan Lensler gibi spesifik lens tercihleriyle lens setinizi yaparsınız.

Çok üstüne basabasa yazıyorum.
ACELE ETMEYİN TEKER TEKER ALIN. EN ÇOK İHTİYAÇ OLANDAN AZ OLANA DOĞRU GİDİN.

not: bir tane beğendiğim çalışmaların olduğu site vardı şimdi baktım bulamadım. Eğer bulursam buraya yazarım. Oraya göz atmanız faydalı olabilir.

Tarih: 15 Nisan 2009, 18:34 - İp: 88.***.**8.150
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

işte o site:
siteye bakmak için tıklayın>>>

edit: Fotoğrafların büyük boylarına bakarken fotoğrafın hemen altında hangi lensle çekildiği gibi bilgiler var. Fikir vermesi açısından yararlı olacağını düşündüm.
Bu siteyi görmemi sağlayan @kingjames e teşekkür ederim.

#remi5861' tarafından 15.04.2009 18:42:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2009, 18:39 - İp: 88.***.**8.150
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yazdıgınız liste iyimser bir tahminle 7000 liranın uzerınde tutacaktır..amator bir kullanıcı olarak cidden boyle bir rakam harcamayı dusunmuyorsunuzdur umarım..

ah cekebilseydim dediginiz kuslar için crop faktorlu bir makine daha iyi bir tercihtir..
ayrıca 300 uzerı bir lense ihtiyacınız olacaktır,bahsettiginiz lenslerle malesef olanaksız gibi birşey..
butun bu soylediginiz tarzlarda fotograf cekebilmeniz için ya 7-8000 lira gibi bir fiyat odemeniz (5dm2 uzerıne) yada iyi bir dslrlike almanız gerekiyor...
-----------------------

en iyi olasılıkla 17-40 ı ters kullanarak makro cekebilir, makro lens masrafından kurtulur,
crop faktorlu bir makine alır 70-200 u uzerıne takıp 320 mm gibi bir degere ulasır bununla idare eder ve 300 mm uzerı lens masrafından kurtulursunuz..
-----------------------

tavsiyem (nekadar dikkate alırsınız bilmem ama) 40d uzerıne kit lensle işe baslayın..
ardından 70-200 yada 100-300 gibi bir lens alın..

Tarih: 15 Nisan 2009, 19:01 - İp: 78.***.**4.25
  • 1