buenasivassc
buenasivassc (üye)
İstanbul / Amatör

Netbook Ya da Notebook

merhaba
evden ve bilgisayarımdan bir süre uzak kalacağımdan dolayı yanımda taşıyabileceğim ve çektiğim fotoğrafları hem yedeklemek hem de üzerlerinde temel düzeltmeleri yapabileceğim bir dizüstü ya da netbooka ihtiyacım var. netbooklar göreceli olarak daha ucuz olmalarından ve daha küçük olmalarından dolayı tercih sebebim.
maalesef bu konulardan çok anlamıyorum ve teknik bir konu. yakın zamanda benzer makina alanların ya da konuya vakıf olanların tavsiyelerini rica ederim.
bütçem yaklaşık 500-600 tl.
teşekkürler

Tarih: 19 Nisan 2009, 17:48 - İp: 88.***.**0.151
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

netbooklar 8-10 inclik ekranlarıyla ve 1.20 kiloyu gecmeyen agırlıklarıyla bence cok cazip aletler bu konuda..
6 hucreli pil alırsanız 6 saatı gecen pil sureleride cabası..
---------
500-600 lira butceyle bir notebook alınabilirmi bilmiyorum ama benzer bir butceyle bir netbook alınabilir..
alırken dikkat etmeniz gereken harddisk kullanması olsun oncelikle.. boylece depolama işinizi gorecektirler..ssd kullananların performans ve depolama alanı sıkıntısı var..
--------
bu aletlerden mucize beklememek gerek,yani fotograf işleme programlarını cok iyi performansla hızlı bir şekilde calıstırmayabilirler ancak cogu kullanım amacı için fazlasıyla yeterli oldugu ortada..
fotograf işleme işine gelirsek, oncelikle bu ekranlarda fotografın gercek renklerini ve tonlarını alamazsınız, tavsiyem fotografları depolayıp,sonrasında evdeki bilgisayarınızda işlemeniz,yada işleseniz bile orjinal halini saklamanızdır..
-------
bir diger hususta netbooklarda cdrom veya dvd rom olmaması..sizin için bir sorun olup olmadıgını gozden gecirin..
-------

Tarih: 20 Nisan 2009, 02:15 - İp: 78.***.**7.82
multipc
multipc (üye)
İzmir / Amatör

Kişisel kullanıma açık EV ve ya iş yerinizde bir bilgisyar var mı?

Tarih: 25 Nisan 2009, 12:34 - İp: 85.***.**3.106
buenasivassc
buenasivassc (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba cevaplarınız için çok teşekkür ederim. evet ev bilgisayarım var.
netbook fiyatlarına biraz baktım 600 tl den başlayarak uzayıp gidiyor. 1000 tl civarı ise kullanılabilir amacıma uygun dizüstü bilgisayarlar var. henüz karar vermedim piyasa araştırmasındayım.

Tarih: 25 Nisan 2009, 18:52 - İp: 88.***.**3.225
  • 1