freewill_e
freewill_e (üye)
Ankara / Amatör

Makro Objektifler İçin Odak Mesafeleri!

Merhabalar,

Canon eos 500D makinem var. Uzun zamandır bir makro lens almayı düşünüyorum (Çekmek istediğim tek bir tür yok, çiçek, böcek, ufak nesneler...vs). Piyasadaki mevcut seçenekler şunlar;

- Canon EF 100mm f2.8 USM macro (0.31m) - (0.149m)
- Tokina AF 100mm f2.8 AT-X PRO D macro (0.3m) - (0.11m)
- Tamron 90mm f2.8 SP Di macro (0.29m) - (0.09m)
- Tamron 180mm f3.5 SP Di LD macro (0.47m) - (0.25m)
- Sigma 105mm f2.8 EX DG macro (0.313m) - (0.122m)
- Sigma 70mm f2.8 EX DG macro (0.25m) - (0.065m)

*Buraya Sigma 150mm'yi de ekleyebilirdim ama görünüşe göre o lens amazon'da bile zor bulunuyor.
* Yanlarındaki sayılar 1:1 yakınlaştırma elde etmek için gerekli uzaklıklardır. (fotoğraf makinesinin sensöründen, nesneye olan uzaklıklar)

Yaptığım ufak araştırmaya göre yukarıda bahsi geçen sayılardan (mesafeler) lens uzunluklarını da çıkarmak gerekiyor ki objektifin ucundan nesneye olan uzaklıkları bulabilelim. Eğer öyle hesaplarsak, ikinci sıradaki sayıları elde ediyoruz.
Benim kafama takılan asıl konu şu; Bahsi geçen lenslerden bazıları odaklanma esnasında uzayıp kısalıyor (tokina 10mm, tamron 90mm...vs) Fotoğrafını çekeceğimiz şeyin böcek olduğunu varsayarsak, bu durum çok rahatsız edici bir hal alıyor mu? Tecrübe eden arkadaşlar yorumlarını yazabilirlerse mutlu olurum. Ayrıca bu durum ring flaş kullanımında zorluklara da yol açar mı?
Fiyat olarak en uygunu "Tokina 100mm" görünüyor. Ayrıca bu lensin keskinlik açısından diğerlerinden hiç de aşağı kalır yanı olmadığını hatta daha bile iyi olduğunu duydum. "Tamron 180mm" aralarında en pahalısı ve ergonomik açıdan en kullanışsız olanı gibi görünüyor ancak uzun çalışma mesafesi ve lensin kalitesi de bu lensin avantajları. Seçim yapmakta zorlanıyorum.
İkinci konu da örneğin 100mm canon'u alsam, 1.6 fokal çarpanla birlikte 160mm'ye denk gelecek ve hemen hemen bir tele objektif gibi de kullanma şansım var. Kısacası hem makro hem de tele olarak değerlendirirsek bu lenslerden hangisi en uygunu olur?

#freewill_e' tarafından 07.09.2011 10:47:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2011, 10:03 - İp: 212.***.**6.70