tarikbgg
tarikbgg (üye)
İstanbul / Amatör

Lensi Ters Bağlamak Veya Macro Filtre

Öncelikle merhaba.Ben Canon550D kullanıcısıyım 18-55 lensimi ters bağlama adaptörümü kullansam daha iyi lens ve makina bakımından Macro filtre Setimi? bide macro filtrelerimi temizlik için ne yapmam gerekiyor kesinlikle çizilmesini istemiyorum.

Tarih: 7 Haziran 2012, 12:34 - İp: 46.***.**7.171
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,
ters bağlama adaptörü yerine elinle tutmayı dene ama sıkı tutman gerekli ışık girmesin içeri, eğer beğenirsen para harcayıp adaptör al adaptörle daha kolay yaparsın. ama toz olayına dikkat et lensi her çıkardığında ister ters tak ister başka lens tak toz sensörüne yapışabilir.
makro filtre setinden kastın close-up filtrelerse onların da kalite,marka ve çapına göre fiyatları değişebiliyor. dış ortamda makro çekeceksen en güzeli makro lens almak ama fiyat yüksek olacaktır. o yüzden close -up filtre öneririm piyasada değişik fiyatlar var başlangıç için ucuz olanı al makro fotoğrafçılığı hoşuna giderse daha ilerde daha pahalı ürünler al. dış ortamda ters filtre olayını tavsiye etmem hatta lensi çıkarma bile dışarda.
makro filtre temizliği için de diğer lenslerini temizlediğin özel lens temizleyici kimyasal ve özel bezleri kullanabilirsin ama gözlük bezi veya lcd monitor bezi gibi ürünleri kullanma onlar lensini çizebilir. benim kullandığım temizlik ürünü sıvısı hafif yağlı gibi uçucu bi sıvı bez olarak da resim defterlerinin arasındaki kopya kağıdı gibi çok ince bi kağıt gibi bişi var onu kullanıyorum bi damla ile bi lens veya filtre temizleniyor gayet de başarılı sanırım anti statik özelliği de var, toz falan gelmiyor.

Tarih: 7 Haziran 2012, 14:08 - İp: 83.***.**7.179
tarikbgg
tarikbgg (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim ben close -up filtre aldım 4 lü set halinde ters bağlama adaptörünüde kullandım ama işte makinaya toz kaçma olayı olduğundan sizede bi danışayım dedim teşekkür ederim.

Tarih: 7 Haziran 2012, 23:09 - İp: 46.***.**6.247
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Her ikisini de alıpğ denediyseniz, araya ilave optik katmadan kullandığınız ters bağlama çözümünün çok daha kaliteli sonuç verdiğini görmüş olmanız lazım.

Tarih: 14 Haziran 2012, 00:43 - İp: 85.***.**4.64
  • 1