haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kalibrasyon

Merhaba arkadaslar,
Konunun yeri dogru oldumu bilmiyorum ama yanlissa idare edin artik.

Arkadaslar sormak istedigim sey; yaklasik 15-20 gün önce bilgisayarimin monitörünü degistirdim. Yeni monitörü isik veya kontrastini nasil ayarlarsam ayarlayayim fotograflarimi bir türlü eskisi gibi göremiyorum. Renklerde ve isikta garip olan biseyler var.

Monitörlerin kalibrasyon ayari diye bisey duydum, benim konum bununlami alakali bilemiyorum ama öyle tahmin ediyorum. Buarada baska bir paronayam daha oldu oda; acaba simdiki monitör mü yada eskisimi dogru olan görüntüyü gösteriyordu bilemiyorum. Birde benim tahmin ettigim gibi sorun kalibre olayiysa nasil ve neye göre ayarlanir.
Bilen arkadaslar biraz aydinlatirlarsa sevinirim.

Tarih: 25 Haziran 2006, 23:43 - İp: 84.***.**5.152
ozkant
ozkant (üye)
İstanbul / Firma

selam haymana
kalibrayondan kaynaklanıyor olabilir ama kesin değil,
eski ekranın ile yeni ekranın arasındaki contrast ve parlaklık oranlarının farklı olmasındanda kaynaklanıyor olabilir.
kalibrasyon ayarı yaparak bunu en aza indirebilirsin
kalibrasyon ayarı:ekran görüntüsü ile kağıtta çıkan ton ve renklerin aynı olması için ekrana yapılan renk ve contrast düzenlemesi, fotograflarından herhangi birinden çıktı alıp bu çıktıya göre ekran kalibrasyonu yapılır ki baskıda farklı sonuçlar ile karşılaşmayalım

Tarih: 26 Haziran 2006, 00:13 - İp: 85.***.**8.128
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Denemekte fayda var gibi görünüyor.
Peki bu ayari nasil yapacagiz? Sadece isik ve kontrast ayari ilemi oluyor bu kalibrasyon ayari?

#haymana81' tarafyndan 26.06.2006 00:25:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2006, 00:15 - İp: 84.***.**5.152
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Serdar,
Monitor kalibrasyonu fotografa bakılarak filan yapılmaz.
Sadece siyah beyaz için yapılır. Bunun için internette bir sürü araç gereç var. Bir örnek
http://epaperpress.com/monitorcal/
Burada ilk satırdaki syahları ve bayazları iyi ayırt edebiliyorsan, monitöründe viddi bir sıkıntı yoktur.
Daha kapsamlı bilgi için "monitor calibation" şeklinde bir arama yap.
Şu site ise ekranını kalibre edebiliyormuş, sen birşey yapmadan.. (denemedim)
http://www.easyrgb.com/calibrate.php

Tarih: 26 Haziran 2006, 01:53 - İp: 195.***.**2.82
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hiçbir fikrim yok bu konuda maalesef. lcd ise bu sorun sıkça yaşanıyor.

Tarih: 26 Haziran 2006, 07:50 - İp: 85.***.**5.204
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaslar bilgiler icin hepinize tesekkür ederim.

Tarih: 26 Haziran 2006, 15:03 - İp: 84.***.**9.94
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Peki arkadaslar son bir soru daha; simdi bu kalibrasyon ayarini yaptirdigim zaman fotograflari fotograf makinasinin lcd sindeki (baskidan cikmis halleri) gibimi görecegim.

Birde bu verilen sitelerde otomatik olarak yapan programlar var sanirim. Bu programlarin hepsi ayni derecedemi yapiyorlar yada yptirilan sitelere görede degisiyormu bu.

Tarih: 26 Haziran 2006, 15:28 - İp: 84.***.**9.94
  • 1