murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

İdeal Tripod Boyu

Arkadaşlar, tripodun maksimum boyu kişinin ayakta dururken göz hizasına denk gelecek şekilde mi olmalı, yoksa tripod biraz eğilerek mi kullanılır?

Tarih: 3 Mart 2006, 13:54 - İp: yok
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

sanırım tripod boyu rahatlık dışında resmin açısını da etkileyecektir.

ama evet, ben de bir tripod almak istiyorum ve nasıl bir şey alsam, boyu mu önemli yoksa işlevi(su terazisi) mi diye kararsızlık içindeyim ).yani acaba en kullanışlı tripod hangisidir.

#mrtksn' tarafyndan 03.03.2006 14:35:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2006, 14:33 - İp: 144.***.**1.144
zensaburo
zensaburo (üye)
İstanbul / Meraklı

Herkese selam,

Benzer bir konu açacaktım burdan devam edeyim dedim... Boyum 2.00m Bana göre tripot bulunur mu arkadaşlar yoksa ben tripotumu eğilerek kullanmaya mahkum mu kalacağımmm

Tarih: 3 Mart 2006, 16:44 - İp: 81.***.**1.97
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Herkese merhabalar,tripodun boyundan çok ağırlık ve sağlamlığı önemlidir.ağırlığı ve sağlamlığı rüzgarlı havalarda titrememesi ve makinayı taşımaması için önemli.boy olarak bence uzun tripodlar makbul tüm eklentileri açmaz iseniz özellikle en alt yada en üsttekini tripod daha sağlam duruyor.

Tarih: 3 Mart 2006, 18:47 - İp: 212.***.**6.82
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

zensaburo, bir samuray için boyun biraz fazla uzunmuş
sirkecide benim bildiğim yerler hayyam pasajı, aydınlar foto ve yuvam foto. buralarda çeşitli tripodlar gördüm ve kendi boyuma uygun bir tripodu 40 milyona aldım, 25 milyona da vardı, 80 milyona da..biraz dolaşırsan boyuna uygun bir tripod bulabilirsin belki, orada bulamazsan ancak yurt dışından getirtebilirsin zaten..

Tarih: 5 Mart 2006, 01:23 - İp: 85.***.**3.164
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Eklemek isteyeceğim detay; alacağın tripodda şöyle bir özellik olması önemli... ortadaki makine taşıma bölümü, ayaklara oturduğu şeklin tamtersi pozisyona geçebilmeli..

evet makineyi 180 derece dönebilmesi için taşıma bölümünün borusu sökülüp tersden takılabilmeli....

böylece gerektiğinde yere çok yakın olarak... değişik bakış açılarına kavuşabilirsin....

Tarih: 5 Mart 2006, 11:04 - İp: 81.***.**6.228
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Mete beyin dediklerine ilave olarak,
eger açık havada kullanacaksanız;
- Tripod boyunuzdan daha uzun olabilmeli( yokuş aşağı bir yerde çok faydalı)
- basit bir omuz askısı olmalı (elde tripod yürürseniz anlarsınız)
- ayaklar tam açılabilmeli (yere iyice yaklaşmanız gereken durumlarda)
- fotgraf makinesine takılan parça ayrı olmalı (makineyi hızla tripoddan ayırıp takmanız için)
- biraz ağır olmalı, ilave ağırlık için bir askı vs olmalı (rüzgarlı havada çok faydası var)
-Bacaklarının bir kısmı kauçuk veya sünger gibi bir maddeyle kaplı olmalı (soğuk havada elleriniz metale yapışıyor), bu çok basit birşey kendinzde bir boru izolasyon köpüğü gibi birşeyle kaplayabilirsiniz.
-ihtiyacınıza göre farklı kafalar takılabilmesi iyi bir özellik
Bu tür tripodlar içinde fiyat/performansı en iyi olan galiba Manfrotto, 250-300 ytl (seçeneklerinize göre) hayyam civarında bulunuyor.

Sadece ev ve düz sokaklar için teknosa vb yerlerde daha ucuz tripodlar var (50-100 ytl)
Kolay gelsin

Tarih: 7 Mart 2006, 15:16 - İp: 85.***.**0.195
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar,

Piyasada 40-50 milyona satilan tripodlarin gövdeleri plastik ve bacaklari aliminyum oldugu icin yeterince stable değil. İyi olanlari ise komple metal (çelik) oluyor misal arkadaşın bahsettiği gibi Manfrotto veya bu ayarda değişik markalar var ama ağırlığı bence büyük dezavantaj. Sonuçta yeri gelecek tripodu belki günlerce sırtınızda taşıyacaksınız.

2 hafta kadar once Ankara Tripod foto'dan Slik pro400 DX AMT aldim. Netden baktigimda avrupa fiyatı 140Euro Amerika fiyatı'da 110 dolar civarında ve bana kdv dahil 94 dolara taksitle verdiler. İlginç bir şekilde burada ucuz

Tripod'un ayakları komple titanyum, gövedesi yani hareketli aksamı ve vidaları yine titanyum, magnezyum ve aliminyum alaşımı en az çelik kadar sağlam ama oldukça hafif. Plastik aksam kullanılmamış. Ayakları arasında köprü yok ve nerdeyse 180 dereceye kadarda açılabiliyor. Kesinlikle çok sağlam, hafif kısaca kullanışlı. Aynı şekilde biraz daha pahali olan başka titanyum modeller vardı.

Bence çelik tripodlara para vermeden önce bu Slik'in AMT PRO modellerine bakmanızı öneririm.

Tarih: 10 Mart 2006, 16:46 - İp: 213.***.**5.69
  • 1