tarkan
tarkan (üye)
İstanbul / Firma

Fz20 Aksesuarları

Bu sitedeki pek çok arkadaşın katkılarıyla bir adet FZ20 almış bulunmaktayım. Deneyimlerini paylaşan tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür etmek isterim.

İlk iş olarak cihaza bir ND taktım. Ve 6-7 kare çekince hafıza doğal olarak bir anda doldu. Ve acilen bir kart takma zorunluluğu doğdu.

Hızlı ve randımanlı çalışan bir kart için önerileriniz nelerdir acaba? Kart dışındaki aksesuar önerilerinizi de bilmek isterim... Teşekkürler...

Tarih: 31 Temmuz 2005, 16:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam yine tarkan..
oncelikle hayirli ugurlu olsun fz20'in..
en onemli aksesuar tripod tarkan.. oncelikle bir tripod sahibi olmaya bakmalisin..
daha sonra da wide ve tele converter lenslerinden alarak, objektifinin yeteneklerini gelistirirsin..
bir canta aldin mi?
yedek bir pil de alabilirsin..
gorusmek uzere.

Tarih: 2 Ağustos 2005, 19:40 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Fz20 nin geniş açı objektif aparatı tr de bulunabiliyormu? Bulunuyorsa fiyatı nedir acaba? Ayrıca bu geniş açı aparatı 35mm karşılığı olarak kaç mm lik bir geniş açıdır?

Tarih: 2 Ağustos 2005, 23:02 - İp: yok
tarkan
tarkan (üye)
İstanbul / Firma

Teşekkür ederim Dadangast...

Bu aldığım FZ20 benim ilk dfm cihazım. O nedenle başka bir makine de kullanmadığım için ne kadar iyidir bilemem. Ama şuana kadar çözebildiğim kadarıyla hiçbir kusurunu görmedim. Fz 30'u da bekleyemedim açıkçası. Neyse... Çok memnunum... DSLR'ye geçmeden önce kullanılabilecek gayet uygun bir makine...

Önerilerine gelince... Kısa vadede pille ilgili bir sorunum olmaz sanırım. Ama tripod ve uygun lens seçimi konusunda bir önerin olursa seve seve dinlerim...

Tarih: 2 Ağustos 2005, 23:05 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tripod konusunda bir dukkana gidip kendin gorup de inceleyerek almani oneririm.. kaliteli tripod'larin fiyatlari korkunc dogrusu..
tripod alirken; kolaylikla tasinabilecek kadar hafif, ruzgardan etkilenmeyecek kadar da agir bir tripod almalisin.. yatay ve dikey olarak makinenin kullanmana izin vermeli.. kolaylikla makinenin yonunu, konumunu degistirmene izin verebilmeli.. konuldugu yerin yatay olup olmadigini gosteren gostergesi olmali..
..
lens konusunda; http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_fz20-review/index.shtml adresinde denene gore wide converter lensi 29mm yapiyormus.. telephoto lensi de 648mm.. ama fiyatlari cok yuksek.. baska cozumler de var kullananlarin dogrusu..

tcon300 ve tcon14b birlikte kullanilinca boyle guzel goruntuler de ortaya cikabiliyor..

http://lovelife.smugmug.com/gallery/543892/3 adresinden wide ve tele converter'ler yardimiyla alinmis fotograflari da inceleyebilirsiniz..

.. bir de close-up lens alabilirsin.. nikon 6T 62mm olanini ovuyorlar.. fiyati da uygunmus.. diger yandan leica'nin ELPRO 2 close-up lensi cok daha iyiymis ama amerika fiyati 150 dolar civarinda.. oysaki digeri 30-40 dolar civarinda..
close-up lensini mutlaka dusuneceksin ileride..

Tarih: 3 Ağustos 2005, 17:41 - İp: yok
tarkan
tarkan (üye)
İstanbul / Firma

#Tarkan' tarafından 03.08.2005 20:16:24 tarihinde düzenlendi.

Sevgili Dadaganast,

Ayrıntılı yanıtın için çok teşekkürler. Öyle ayrıntılı olmuş ki bir kapımı çalıp "aha Tarkan işte burada lensler!.." demediğin kalmış...

Tüm bu gönderdiğin verileri kaydediyorum. Ama ne dediğini daha net anlamam için sanırım Fz20 ve objektiflerle biraz daha fazla haşır neşir olmam gerekiyor...

Ama o fotoğrafını gönderdiğin sistemle sokağa çıkarsam bazukalı terörist muamelesi görebilirim sanırım ahaliden...

Tripodu da sanırım göz kararı ve biraz da kilo hesabı alıyoruz bu durumda... Ben bir şeyler almaya başlıyım burada sonuçlarını paylaşırım sizlerle...

#Tarkan' tarafından 03.08.2005 20:34:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2005, 19:34 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla bazuka gibi, degil mi?
...
..en kisa zamanda haberini bekliyoruz oyleyse..
gorusmek uzere.
ilker

Tarih: 4 Ağustos 2005, 19:16 - İp: yok
  • 1