foto fuat
foto fuat (üye)
Batman / Amatör

En Kullanışlı Monitör Hangisi ?

Ben Fotografçıyım ve Bana Kullanabilecegim En İyi Monitör Hakkında Yardımcı Olurmusunuz ? Hangisini Tavsiye Ederseniz
Şimdiden Teşekkürler

Tarih: 9 Şubat 2009, 11:18 - İp: 88.***.**8.121
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

şu aralar monitör almayacağım dolayısıyla piyasada ne moitör vardır bilemiyorum. yanlış bilgi vermektense yönlendirici bilgi vereyim istedim.
monitörlerde katagori çoktur.
-tepki süresi
-büyüklüğü
-tipi (lcd-plazma-flat)
-ergonomi (tasarımı-renk uyumu)
-Fiyatı
-Markası

benim aklıma gelenler bunlar. Benim için tepki süresi ve tip ok önemli değil.
tasarrufu
büyüklüğü (yatay büyük olmalı)
doğru renk verebilmesi
renk yönetiminde sapıtmaması.
ben bunları ararken,
sen oyun oynuyorsan tepki süresi ile büyüklüğüne bakmalı ardından herkes görecekse tipininde yakışıklı olması gerekir. renklerinde uyumlu ollması bakacağın özellik olmalı.
yani ihtiyaca göre monitör var.
burada biraz tartışılmış. istersen bakabilirsin.
http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=30201

ayrıca yıllardır bu işi yapan monitör markalarından almanı tavsiye ederim. Çünkü bu işe yeni girmiş markalara itibar etmemelisin.Etiketteki kandırmaca bilgilerle aklınızı çelebilir özelliklede fiyatıyla. Birde uyduruk markaların servis desteğini pek bulamazsınız. Ortada kalıverirsiniz. Tamir ettirme çöpe at yenisini al modasına ayak uydurmak zorunda kalabilirsiniz.

Tarih: 9 Şubat 2009, 15:34 - İp: 81.***.**5.34
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

CRT monitörler en doğru rengi verirler LCD ler onların yanında sıfırdırlar.

LCD alacaksanız yine de tepki süresi uzun olsun. Tepki süresi yavaşladıkça (teknik bir zorunluluktan dolayı bu ikisi bu şekilde birbirine bağlıdır) renk kalitesi artar.

Çözünürlüğü yüksek olacak ve 4:3 olanları ilginç gelecek ama fotoyu daha büyük açmanızı sağlar. Yani 16:9 a göre. Tabi yine de tercih meselesi bu.

Ama LCD olacak ve iyi olacak diyorsanız da ille öyle bir şey var. Fotoğrafçının profesyonel monitörü Eizo markadır. Renk kalibrasyon cihazlarıyla birlikte satılır ve fotoğrafı bastırdığınız yerdeki baskı makinasıyla birebir kalibre etmenizi ve fotoğrafta çıkacak rengi aynen görmenizi sağlar bu kalibrasyon işleminden sonra. Fakat sıkı durun; bu fotoğrafçının profesyonel monitörünün fiyatı 12 milyar civarı.

Selamlar...

Tarih: 9 Şubat 2009, 21:46 - İp: 78.***.**0.215
  • 1