karbey
karbey (üye)
Ankara / Amatör

Cf Kart Veya Usb Hdd ??

Şimdi yazacaklarım biraz komik gelebilir özür diliyorum hepinizden ama artık dayanamayacağım soruyorum.))
Canon 300D makinam var ve normal bir 512 lik cf kartım var.Ultra olmnasını çok isterdim ama bilmediğim için artık geçti maalesef.( Şimdi bir kaç kişi bana usb hdd leride cf kart gibi kullanılabilir gibi bişeyler söyledi şaşkınlıkla çok araştırdım intte ama hiçbişey bulamadım. 40 gb lık birde usb hdd var cidden böle bişey mümkün olabiliyormu?? Yada cf kart haricinde alternatif bir defolama şekli varmı.
Şimdiden teşekkür ediyor kolaylıklar diliyorum...

Tarih: 17 Haziran 2004, 02:39 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Bilgisayarlarla uğraşan biri olarak sana gelen bilgi hatalı diye düşünüyorum... arkadaşım USB harddisk kullanıyor...USB harddiskin çalışması için bilgisayardan yüksek enerji alması gerekiyor...(dig.fot.mak. bu enerjiyi sağlayamaz mantık olarak) .... CF,SD,XD,MS bilgileri saklamak için enerjiye ihtiyaç duymuyor...

Tarih: 17 Haziran 2004, 09:39 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

Merhaba,

Temelde CF kartlar, 100% IDE-ATA uyumludur haliyle uygun bir bağlantıyla (CF 44 pinlidir. HDD ise 40 pin) doğrudan bir bilgisayarın IDE kanalına harddisk yerine bağlanabilir. Aynı şekilde bir bir HDD de CF kart yerine doğrudan bağlanabilir.

Ancak CF kartlar çalışmak için +3.3V besleme gerilimi gerektirir ve aktivitesine göre 0.001A~0.05A arası akım çeker. Harddiskler ise +5V ve +12V besleme gerilimlerini bir arada gerektirir ve aktiviteye göre yaklaşık 02A~1.5A akım çeker. Haliyle dijital fotoğraf makinesinin kendi bataryasıyla bir harddiski çalıştırması pek mümkün değildir. Elektronik bilginiz varsa ve riske girmek istiyorsanız gerekli bağlantı şemasını size gönderebilirim.

http://www.gencelektronik.com

Tarih: 17 Haziran 2004, 17:58 - İp: yok
karbey
karbey (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili nusret03 söylediklerini anlıyorum. Sen eğer uygunsa bana o şemayı gönder. Ancak bu arada yazmayı unuttuğum birşey var usb hdd nin üzerinde bir besleme girişi var yani bir adaptör ile beslenebilir. İç mekanlarda cf kart yerine veya harici güç alabileceğimiz herhangi bir yerdede çalışma durumu olabilir belki. Sen kısaca güç hdd ye verilebilirse çalışabilir mi diyorsun.
eğer şemayı gönderme fırsatın olursa
[email protected]

Tarih: 17 Haziran 2004, 23:32 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

ben de şey düşünüyordum 4 gb lık apple mp3 ler var juke box gibi .
bu canonlarda prınt tusu var ya acaba o tusa basınca tum hafızayı bağlı olduğu alete atıyor mu??? bu kafamı kurcalıyo..

Tarih: 21 Haziran 2004, 17:25 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Chip Özel-Digital fotograf sayısında okudum.
Image Tank denilen bir harddiske (taşınabilir) memory kartları takılıp bilgi boşaltılabiliyormuş... Bilgisayarsız bir kullanım imkanı var... Yurtdışında 200-300 EURO civarında bir fiyatla satılıyormuş yanlış hatırlamıyorsam..

Tarih: 21 Haziran 2004, 17:55 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

aşağıdaki linkte IMAGETANK model ve fiyatları var...
http://www.dip24.com/index.php?language=en

IMAGETANK ın siteside şu
www.imagetank.at ... gavur yapmış..! satışa bile çıkarmış

Tarih: 21 Haziran 2004, 17:59 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Harici bilgi taşımak için HDD lerin olduğu doğru. Bunları çeşitli firmalar çeşitli özelliklerde üretiyorlar (nikon, epson vs.vs.)
Başlıca özellikleri ;
Çoğunun bir lcd ekranı oluyor çektiğiniz fotoğrafları görmek için,
tüm 6 şeşit kart girişini destekliyorlar (CF-I CF-II SD xD ..)
usb çıkışları var;
dahili şarj edilebilir pilleri var,
kimisi extra olaraktan mp3 falan çalıyor, ama genel çerçeve bu.
En ucuz HDD 20 GB lik lcd ekranı bulunmayan bir model (adını şuan tam hatırlamıyorum) ve yurt dışında 150 dolar fiyatı var.Aynı ürünün 40GB lik versiyonu 200, 60GB lik versiyonuda 250 dolar.
4GB ye yaklaşık 500 RAW sığdığına göre hesaplarsak ortaya müthiş bir rakam çıkar. Ama fiyatları giderek düşücektir merak etmeyin.

Tarih: 22 Haziran 2004, 15:08 - İp: yok
  • 1