interseco
interseco (üye)
İstanbul / Amatör

360 Drc Çekim, Otomatik Rotator Öneri

Herkese merhabalar. Bir Web ajansında webmaster olarak çalışıyorum. Müşterilerimiz arasında inşaat firmaları da bulunmakta. 360 Derece Çekim ve Odalar arasında gezinti sağlayabilecek uygulamalar yapmak istiyoruz. Fotoğraf makinesini ekipmanlara göre alacağız. Canon 5D Mark II ayarında bir makine alabiliriz.
Sizlere danışmak istediğim konu şu : 360 derece çekim için ne gibi ekipmanlar almamız gerekiyor? Yurt dışı sitelerde yapmış olduğum araştırmalara göre Balık gözü mercek ve PanoBot isimli servo motor yardımıyla otomatik çekim yapan bir makine erekiyor. Balık gözü merceği TR de bulabilirim fakat Panobot isimli cihazı Türkiyede bulabilir miyim ?

Ya da bu cihaz yerine önerdiğiniz başka bir ekipman var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 23 Aralık 2010, 17:10 - İp: 95.***.**3.80
senjizu
senjizu (üye)
İstanbul / Amatör

bu aralar bende bu konuyu araştırıyorum.
Bildiğim kadarıyla motorlu bişeye gerek yok.
360 d. uyumlu tripot aparatları var. Birde asıl önemli olan yazılım kısmı..

Detaylı bilgisi olanların görüşlerini bende sabırsızlıkla bekliyorum.

Tarih: 23 Aralık 2010, 22:07 - İp: 88.***.**1.199
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Çok iyi bir makineye gereksinim yok, çok iyi bir yazılıma gereksinim var.
Çogu yazılım Balık Gözü objektif ile çalışıyor, fotografların çekimi için genellikle özel bir tripod kafası kullanılıyor, bu işi çokça yapacaksanız Manfrotto kafa alın. Servo kafalar son derece gereksiz bir teferruat.
Yeni yazılımlar elde çekilmiş fotografları bile birleştirebiliyor.
Web uygulaması yapılacaksa pano küçük olmak zorunda, dolayısı ile pahalı makine ile çekilmiş çok detaylı fotograflar heba olacak. Balık gözü takılabilen en basit makine iş görür.
Gerçi balık gözü de artık şart değil, geniş açı ile çekilen fotograflar bile oluyor, ben yaptım.
Dediğim gibi, en önemli parça iyi bir yazılım. 1000 dolara kadar çıkıyor iyileri. Ekipman geri planda.

Tarih: 30 Aralık 2010, 13:38 - İp: 85.***.**5.129
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

aşağıdaki konuya da bir bakın derim. kendim şahsen bu işlerle uğraşmadı ama tahminimce alttaki link size fikir vermede katkı yapacaktır.

http://forum.netfotograf.com/fotografcilik.asp?msg_id=42439

Tarih: 31 Aralık 2010, 08:55 - İp: 88.***.**5.94
  • 1