umit34
umit34 (üye)
İstanbul / Amatör

350d Ve Lens Seçimi

Herkese merhabalar. Siteye yeni üye oldum bu sitede okuduklarım,içimdeki Fotograf sevgisini iyice ortaya çıktı ve kendime çok yeni olmama rağmen Canon 350D makine aldım,kit lens ile birlikte.

Okumayı araştırmayı çok severim,ama ingilzcem çok iyi olmadığı için sınırlı bilgi sahibi olabiliyorum.Onun için buradan alabileceğim bilgiler,benim için çok çok değerli. Sormak istediğim birkaç soru var. Bu konuda bana yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

350D ile birlikte verilen kit lens,yani 18-55 lens başlangıç için bana yeteceğini söyleyecek bir çok kişi olacağına eminim ve hepsinede saygı duyarım. Ama yeni hevesli biri olarak imkanlarım doğrultusunda çeşitli lensler ile bilgi dağarcığı ve tecrübe edinmeyi tercih ediyorum. Bunun doğrultusunda.

Bir Macro lens almak istiyorum ama öncelikle macro önemli yani 1:1 özelliği,bunun için önereceğiniz çok ucuk fiatlılar olmamak şartı ile neleri tavsiye edersiniz.

Bir tanede yüksek zoom özellikli bir lens almak istiyorum. Buna örnek vereceğim lensler Canon'un EF 75-300mm f4/5.6 IS USM lensi,ve Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 APO DG lensi birde Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC lensi.

Bu 3 lensten hangisi ideal lens olur benim için.

Sigmanın 18-200 lensi birçok kişi tarafından övülüyor ve açıkcası benimde hoşuma gitti 18 den 200 e kadar odak uzaklığı pratik kullanım için çok hoş ama ben yinede sanki madem yakınlaştırma istiyorum en azından 300 lük bir lens alsam diyede düşünmüyor değilim. Onun içinde Canonu 75-300 de çok cazip geliyor.

Kısacası kafam bu işe yeni gönül koymuş bir çok arkadaş gibi benimde kafam karışık.

Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.Yukarıda yazdığım lensler hakkında kullanan kişilerden bir kaç yorum duymak isterim.Tabii eğer kendileride isterlerse :-)

Bu arada son olarakta genel olarak nerelerde kullanıcağımıda söyliyeyim. Macro lensi çiçek,böcek için kullanıcam. Ayrıca Manzara çekimlerini çok severim ve birde maça gitmeyi ve maçtan enstanteneler çekmeyi çok severim.Bu baskette,futbolda olabilir.Yani hareketli ve yakınlaştırıcı çekimler ilgi alanımda.

Bu kadar uzun yazıp kafanızı şişirdiysemde şimdiden özür dilerim. Ama naapalım serde heves var.

Tekrar teşekkürler.

Tarih: 24 Ekim 2005, 02:29 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Bütçenizin nekadarına el verdiğini bilemiyorum ancak size SIGMA 70-300mm f:4/5.6 APO MACRO şu lensi önerebilirim hem zoom ihtiyacınızı karşılayacak hemde 1:2 oranında makro çekme özelliğiyle fotoğraf çekmeye alışma ve öğrenme sürecinizde işinizi görecek bi seçenek fiyatı 250-300$ arasında bir rakam

Tarih: 24 Ekim 2005, 05:35 - İp: yok
mmp953
mmp953 (üye)
Ankara / Meraklı

İyi de Sigma 18-200 zaten 35mm de 28-300 ye karşılık gelen bir lens değil midir?

#mmp953' tarafyndan 25.10.2005 22:55:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ekim 2005, 10:20 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 70-300 gayet uygun secim. 350D'de 102-480mm esdegeri olarak calisacaktir. Makrosu da is goruyor.

Canon IS lens buyuk ve agir. Bunlarla birlikte fiyati da sorun degilse Sigma'dan iyidir.

Sigma 18-200 illa tek objektifle gezmek gerekliyse uygun secim.

Benim secimim 18/55 kit lensi ve 70/300 Sigma ile bir cantada 2 lens tasimak oldu. Ayrıca bu kombinasyon daha sonra Canon 17-85 IS lens ile iyilestirilebilir.

Tarih: 26 Ekim 2005, 01:19 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

102-480mm demistim. Hesap hatasi olmus. Dogrusu 112-480 olacak.

Tarih: 26 Ekim 2005, 01:32 - İp: yok
umit34
umit34 (üye)
İstanbul / Amatör

Kobra ve gurcan şlgşnşz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sanırım şuan çok yeni olmam dolayısı ile Sigma 70-300 sizinde söylediğiniz gibi benim için en iyi secim.

Hem alışma sürecinde bir taşla iki kuş vurmuş olucam. Daha sonra daha kaliteli Lenslere geçebilirim.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 26 Ekim 2005, 04:07 - İp: yok
  • 1